Máte svůj pozemek. Ten má svoje dané hranice. Víte, kde končí pozemek váš a kde začíná pozemek vašeho souseda. Je to jasné vám a je to jasné i těm okolo vás.

V této situaci většinou víme, co bychom dělali, kdyby někdo do našeho pozemku nějak zasáhl. Kdyby někdo narušil náš prostor. Je to dané i společenskými a právními zvyklostmi tam, kde žijeme.

Tato celková jasnost nám umožňuje, abychom se na svém pozemku cítili bezpečně a mohli se na něm uvolnit.

Pozemky většinou nejsou zdaleka tak důležité, jako my sami – naše tělo, naše energie, naše pozornost. Nemluvě o času a dalších zdrojích, které máme.

Málokdo si dá dnes tu práci, aby si ujasnil, kde začíná jeho osobní prostor a kde začíná prostor druhého. Co si ke mně někdo může dovolit a co už ne? Jaké to má následky, když někdo naruší moje osobní hranice? Protože pokud to následky nemá, ty hranice fakticky neexistují.

Žijeme ve světě s dalšími osmi miliardami lidí. Každý z nich vnímá své osobní hranice jinak. Podle toho, v jakém prostředí vyrůstal, v jaké rodině, jaké kultuře. A podle sebe vnímá i hranice vaše.

Pokud své hranice jasně nekomunikujete, pokud si za nimi vnitřně nestojíte, tak vás neustálé nastavování hranic s okolním světem stojí spoustu energie.

Abyste si za svými hranicemi mohli stát, znamená to někdy podívat se do stínů v sobě a zpracovat vlastní témata, která dlouho ležela ladem.

Většina lidí si v oblasti osobních hranic nedokáže pomoci sama. Potřebují podporu zvenku. Když si poprvé skutečně nastavujete svůj osobní prostor a jste ochotni vyvodit důsledky, když vám jej někdo naruší, tak to zčeří vody. A podpora skupiny, nebo terapeuta se pak velmi hodí, abyste to ustáli.

Protože téma hranic je zásadní a má většinou málo pozornosti v osobním rozvoji, tak bude jedním z hlavních témat v cyklu Nebe na Zemi 2020. (Cyklus bude otevřený pro přihlášky od půlky listopadu.)

Současně bych pro vás rád vytvořil seriál článků (i v audio verzi na spotify), která se bude tématu hranic detailně věnovat. Čerpám z osobního rozvoje za posledních 25 let, z pěkné řádky seminářů a výcviků, kde jsem byl jako účastník. A ze zkušeností stovek klientů, pro které jsem tu jako lektor, terapeut a kouč.

Témata, která by byla součástí této série:

hranice v našem hlavním vztahu
hranice v digitálním věku
hranice a podpůrné skupiny
terapeutická práce pro zdravé hranice
propustné hranice vs nepropustná zeď, která izoluje
hranice a přátelé & širší rodina
intimita a hranice

Máte o něco takového zájem? Pište do komentářů, co by vás specificky zajímalo. Co je pro vás důležité z hlediska vašich životů konkrétně..