Kdo jsem

Z životního příběhu

Jsem ročník 1979 a velkou část života jsem byl bojovník s hodně individualistickou cestou. Možná ve mně už od těžkého porodu zůstalo, že vše si musím pracně vybojovat a odmakat. Sám. Strávil jsem v dětství hodně času po léčebnách a nemocnicích. Hodně jsem četl a poslouchal hudbu. Vybudoval se ve mně pocit větší samostatnosti a zodpovědnosti, přivedlo mě to skrze bolest nevyhnutelně k duchovnímu rozměru žití, ale nějak jsem si zapomněl bezstarostně hrát a radovat se ze života.

`Pracoval` jsem na svém osobním rozvoji někdy od svých 12 let. Můj první `kruh sdílení` s dalšími lidmi byl díky souhře okolností už na střední škole, neustále jsem si stanovoval nějaké cíle, oblíbenými autory byli Lao`c a Carl Gustav Jung.

Trvalo mi dalších dvacet let, než jsem si uvědomil, že skrze ambice a úsilí se `tam` (ke štěstí, nirváně?) nedostanu. Začal jsem na to přicházet skrze životní vztahová zklamání a krize, korporátní džoby, zahraniční zkušenosti a četné duchovní cesty. Nakonec jsem pochopil, že když půjdu životu z cesty a více se `odevzdám` proudu života, věci se mohou dít snadněji, tvořivěji a nenásilněji. Více k mému příběhu a pochopení v rozhovoru pro Cesty k sobě, který je níže na této stránce. Vždy je to (odpověď, pochopení, život) tady a teď. Jinde to není.

Ohromně mi v pochopení toho, co je důležité, pomohla moje rodina. Moje úžasná partnerka Iva, se kterou jsme si prošli těžkými, život ohrožujícími, zkušenostmi, navzájem se podporovali a inspirovali. Syn Jakub, který mi pomáhá nacházet ztracenou hravost a živelnost. Můj táta, se kterým mohu sdílet na hluboké úrovni vše, co mě trápí. Maminka, která mi dala život.. Brácha, který mi ukazuje, co na sobě nechci vidět.

Moje práce s lidmi

Při práci s lidmi vycházím často intuitivně z přítomného okamžiku a dlouholeté zkušenosti. Vnímám, co jednotlivci a skupiny nejvíce potřebují. Nejraději pracuji skrze konstelace, meditace a koučink. Tyto metody umožňují vnitřní posuny hlubokou, prožitkovou a účinnou cestou. Současně tyto přístupy nejsou o mně samotném, jsem více v roli průvodce. Vytvářím prostor pro trvalé, prospěšné změny v životech mužů a žen. Pracuji primárně skupinově.

Přehled aktuálních akcí

naleznete: http://www.rudolforsag.cz/prehled-vsech-akci/

Rozhovor ze 2019

Život v několika událostech

Věřím, že naše schopnost být, náš charakter a tvořivost se odvíjí často od několika málo životních událostí, které měly na nás velký vliv. Tady jsou ty, které považuji ve svém životě za nejdůležitější:

1979 příchod na svět | 1987 návrat táty z Afriky | 1989-90 rozpad kyčle a dlouhodobá hospitalizace | 1997 první skupinová práce v kruhu (peer program) | 2004 první zahraniční kontrakt na zaoceánských lodích | 2005 rozchod s první láskou | 2006 vysněný job v Accenture a deziluze | 2007 setkání s manželkou Ivou | 2008 společná Svatojakubská cesta | 2010 narození syna Jakuba | 2012 vedení první velké seberozvojové skupiny | 2013 psychospirituální krize partnerky | 2014 silný rituál vize (vision quest) | 2015 pobyt ve tmě .. | 2015 až 2017 Výcvik u Alana Lowena | 2016 pracuji zcela na volné noze | 2019 první cyklus Nebe na Zemi

Učitelé na mé cestě

Děkuji všem svým učitelům, kteří mě vedli a inspirovali na mé cestě. Prošel jsem si s nimi pěknou řadu ročních až pětiletých výcviků a kurzů. Níže ty nejdůležitější zmiňuji. Všichni pro mne byli a stále jsou, každý svým jedinečným způsobem, neocenitelní. Dál se inspiruji a posouvám na své cestě s podporou vnitřních i vnějších zdrojů.

A s velkou podporou rodiny..

Táta: K duchovnímu rozměru mě přivedl sám život, ale táta byl prvním člověkem, který mě podpořil. Uvědomuju si, jaký je to pro mě dar. Můj táta byl většinu života voják z povolání a přesto měl v sobě vždycky přirozený smysl pro spiritualitu a bytí. Pamatuju si, jak mě vzal někdy v roce 1993 na přednášku Eduarda Tomáše to Lucerny. Z tátovy knihovny jsem objevoval autory jako Stanislav Grof nebo Paul Brunton.

Maminka: Naučila mě velké nezdolnosti a paličatosti. Bez mamky bych neměl ten etický základ, schopnost vcítění se a vědomí toho, že stojí za to stát si za životními principy a zásadami. Naučila mě velké pracovitosti a schopnosti udělat si spoustu věcí sám. Mami, dala jsi mi život a to je víc, než kdy dokážu dát zpět..

Partnerka Iva: Díky Ivě jsem se naučil pouštět řadu prkotin. Nejsem už tak sofistikovaný a složitý, i ke své úlevě. Vážím si jednoduchosti každodenního soužití dvou lidí, co mají spolu už docela dost historie a prožitků. Její krize mě naučila, že co mě nezabije, mě opravdu posílí. Protože jako dlouholetého zachránce druhých mi předala hodně důležitou věc: totiž vědomí, že ani svou partnerku nemohu zachránit, když je na tom opravdu zle. Stát při blízkém člověku se vším všudy a držet palce, to ano. Ale zachránit se (změnit se) každý můžeme jedině sami ze svého rozhodnutí a odhodlání. A víc než cokoliv jiného, s Ivou pociťuji každý den, co je skutečná láska a vzájemná podpora..

Syn Jakub: Kuba je svůj. Přitom takhle nějak vidím svoje vnitřní dítě. Je mi tím zrcadlem. Učí mě být lepším tátou. Vezme ode mě jen to opravdové. 🙂 Je bezelstný a miluje zkoumat život.

Kontinuálně se vzdělávám jak v konvenční terapii tak v „alternativě“ a každý rok absolvuji další semináře a programy osobního rozvoje. Níže zmiňuji dlouhodobé výcviky, které zpětně vnímám jako nejdůležitější pro svůj osobní rozvoj i praxi.

Láďa Lebeda: Psychoterapeut a sinobiolog, desítky let praxe. Výcvik pod jeho vedením probíhal na týdenní bázi od roku 2008 až do roku 2012. Dal mi základy. Meditace, práce s tělem a energií, terapie, všímavost, prospěšné návyky v životě,…

Pavel Polok a Petra Poloková: Pavel je psycholog a terapeut, terapeutický výcvik „Léčení života“ od roku 2010 do roku 2012 byl poměrně intenzivní a velmi sebezkušenostní. Terapie se vším všudy. Vnímám, že díky této práci jsem přestál pozdější velmi náročná období v životě.

Renáta Nocciolini, Jan Pešek: Interní koučinkový výcvik ĆSOB v roce 2015 mi pomohl skutečně uvidět své silné stránky, přijmout své nedokonalosti a učinit zásadní životní krok.. Začít pracovat zcela na volné noze.

Jan Bílý: lektor, Výcvik systemických a rodinných konstelací v r. 2014 až 2015. Jan je bezesporu jeden z nejlepších lektorů u nás. Současně je studnicí vědomostí a praktických znalostí a moudrosti, co se týče konstelací i lektorské praxe, ze kterých čerpám dodnes.

Alan Lowen: terapeutický výcvik Art of Being, 2015 až 2017. Alan je terapeut se čtyřicetiletou praxí. Tento výcvik mi i po letech přináší mnohá uvědomění. Vnímám, že hlavně díky Alanovi pracuji se svými klienty z úrovně, která umožňuje prospěšné změny v životech přirozenou formou.

Přidávám výčet lidí, kteří mne inspirovali výraznou měrou na mé cestě lektora, terapeuta, kouče a především člověka. Ač jsem někdy s něčím nesouhlasil, inspiroval a učil jsem se od nich tak, aby to bylo v souladu s mým etickým a profesním kodexem. S většinou jsem pracoval osobně na seminářích. Od některých z nich se nadále učím.:

Rupert Spira, Bert Hellinger, MUDr. Jan Voženílek, Eva Motyčková, Barbara Carrellas, Guy Corneau, Krish a Amana Trobe, Kateřina Motyčková, Mike Rice, John Hawken, Robert Vlach, Miroslav Hrabica, Vladimír Smutný, Leo Babauta, Steve Pavlina, Bhagat, Guy Barrington, Wolf-Dieter Storl, Andrew Barnes, Zdeněk Weber.

Top