„Ty mi dáš naplnění a smysl. A já dám naplnění a smysl Tobě. Společně už budeme celiství, šťastní a nic nám nebude chybět. Nesmíš mě zklamat a já nezklamu Tebe.“

To je jedna z nevědomých dohod, podle kterých žije mnoho současných párů. A právě tato nevědomá dohoda dělá vztahy – alespoň v začátku – tak přitažlivými. 

Podvědomě hledáme často do vztahu někoho, kdo bude protějškem pro naše nevědomé dohody. Kdo bude „hrát“ tyto naše hry s námi. 

Chceme věřit, že existuje člověk, se kterým mávnutím proutku zmizí všechny naše vnitřní a vnější problémy. 

Hledat naplnění, celistvost a jistotu ve vztahu je dokonalý recept na zklamání. 

Také to vytváří nezměrnou zátěž pro blízké lidi okolo nás.

Tak rádi se utvrzujeme, že to, co vidíme v pohádkách, romantických filmech a na Instagramu, je realita. 😉

Když to s někým „nevyjde“, tak hledáme někoho dalšího, kdo s námi bude hrát v nevědomém vztahu. Ve vztahu, který je často od počátku odsouzen k zániku, protože ani jeden v páru není ochoten začít žít vědomě a s přijetím zodpovědnosti za sebe sama a svou minulost. 

Vědomého partnera si nevědomí lidé nehledají, ani jej nechtějí, protože by už nemohli hrát své nevědomé hry. Ten, s kým nemohou hrát své hry, ten pro ně doslova není přitažlivý. Když se objeví někdo vědomý, tak se ho vlastně nevědomě bojí a mysl jim dá tisíc důvodů, proč pro ně není vhodný a zajímavý. 

Obrátíme se dovnitř, když naše hledání venku a u druhých neuspělo. Když už nepotřebujeme trpět. Když se už nepotřebujeme držet vnějších berliček. 

Jediné místo, kde můžeme tohle všechno – co hledáme ve vztahu – skutečně najít, je v sobě sama. 

A když nalezneme v sobě, tak začnou „zázračně“ fungovat i vaše vztahy. 

Možná se to neposlouchá dobře. 

Protože najít v sobě…to také znamená podívat se zpříma a přijetím na bolesti, které jsme si v sobě uložili za spoustu předchozích let. 

Když se „obrátíme k sobě“ a dovolíme si být sami (se) sebou…

Když aktivně pracujeme se svým nitrem, tak se konečně můžeme pouštět svých nerealistických představ a očekávání ve vztazích. A místo toho prostě začneme být s druhými přítomní. Protože už dokážeme být přítomní sami se sebou, i když se otevřou nepříjemné emoce. Pak nás přítomnost druhých už neohrožuje. 

Hodně emocionální bolesti takto odejde přirozenou cestou. Víc a víc se uvolňujeme v přítomnosti a přinášíme tak lehkost do starých dramat a ta se doslova uvolňují z našeho těla. Ve svém vlastním čase. Je to o trpělivosti, je to o jemnosti k sobě a o důvěře v existenci. Je to o tom nechat se podpořit druhými, kteří jsou na podobné cestě. 

Tím, jak se nás „doslova pouští naše minulost“ skrze naše uvolňování se v přítomnosti, tak přestáváme zatěžovat své vztahy svými představami o tom, jak by to všechno „mělo“ být. A to dává prostor nám a našim vztahům. To umožňuje, aby naše vztahy postupně zrály do lásky a vstřícnosti, do vzájemného pochopení a respektování jedinečnosti druhých. Tahle cesta přináší víc a víc vnitřní svobody, lásky a síly. 

Unsplash / Octavio Fossatti

Ve vědomém vztahu stojíme sami za sebe. 

A přitom jsme v hlubším propojení s blízkými, než jsme donedávna tušili, že je možné.. 

A tak odchází naše nároky: „Tohle mi musíš dát, nebo budu nešťastný / nešťastná.“ 

A my si začínáme užívat, co nám vztah přináší v každodennosti. Užíváme si vztah, protože si dokážeme užít i to, když jsme sami se sebou. Jsme naplnění sami se sebou. Tohle uvědomění přináší do vztahu lehkost.

Poznáváme se jako esence, která je přítomna pod naší osobností, pod našimi myšlenkami, emocemi, i fyzickou formou. Přítomnost v sobě sama je to, co toto spojení s vědomou podstatou ještě víc prohlubuje. To esenciální spojení obnovuje i naše tělo, naši osobnost, naši duši, srdce a mysl. 

Toto vědomí vnitřní esence umožňuje, abychom s lehkostí byli i s tím, co emocionálně velmi bolí. Nakonec zůstáváme naplnění, i když naše životní situace není právě ideální. Jsme naplnění i ve své úžasné, lidské nedokonalosti. 

A tuto plnost přinášíme do svých vztahů. Je to pro nás radost, když můžeme sdílet sebe ve vztahu, aniž bychom stále „natahovali ruce“, že potřebujeme to a toto. Můžeme se uvolnit a prostě zažívat vnitřní klid a tichou radost s těmi, které máme rádi. 

Není to sci-fi

Toto není vyhrazené jen pro pár šťastlivců. 

Je to realita každodenního života, pokud se rozhodnete a odvážně jdete do vnitřní práce. 

Vše začíná u nás.

Nehledáme naplnění ve vztazích, sami do nich přinášíme svou vnitřní plnost.  

Zralost ve vztahu / Centrum Buchov / 22-25 červen

Mnoho blízkých vztahů v současnosti prochází intenzivní transformací. Na tomto semináři prožijete metody a přístupy, které vychází z mnohaleté praxe. Získáte moudrost a vhled do toho, jak pozvednout své vztahy na další úroveň. Tento seminář je také o návratu k sobě sama. Je o načerpání a udržení své energie. O rovnováze v každodenním životě. Potkáte se s vnitřní radostí z prostého bytí a vnímavosti. Čeká vás transformativní terapeutická, koučinková a konstelační práce.

Info a pozvánka: http://www.orsag.info/akce/zralost-ve-vztahu/ 

Photo: Unsplash, Octavio Fosatti