Během let jsem měl možnost konstelačně pracovat s mnoha klienty, kteří se zbavovali svých závislostí.

Většina z nás je na něčem závislá, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. Závislí můžete být na nikotinu, alkoholu, na počítačových hrách, či facebooku,.. Ale také na svém výkonu, vztazích, sexu, na kontrole svého okolí, či fyzické dokonalosti..

Co je to vlastně závislost?

Závislost je, ve své podstatě, náhrada. Náhrada za něco, co (nám) velmi chybí. Mnoho terapeutů dělá tu chybu, že zbavuje druhého závislosti, aniž by společně zjistili co jeho závislost nahrazuje. Závislost je považována za zhoubnou, tak proč se jí hned nezbavit. Tím určitě nic nezkazíme..

To může být velmi nebezpečné.

Před časem jsem slyšel o případu, kdy terapeut vítězně zbavil klienta závislosti na alkoholu, jen aby klient po třech měsících bez alkoholu ukončil svůj život..

Má to svůj dobrý důvod, že se přes veškerou snahu obtížně svých závislostí zbavujeme. Jsou pro nás ochranou. Pomáhají nám totiž vyrovnat se se ztrátou, kterou jsme mnohdy vytěsnili do svého nevědomí..

Závislosti často překrývají ztrátu, která je pro nás bolestnější, než následky, které přináší naše závislost. Nad alkoholikem se nadále bude vznášet riziko recidivy, opětovného pití, i když se alkoholu nedotkl patnáct dvacet let. Nebo prostě jednu závislost nahradí za jinou, někdy ještě zhoubnější. Pokud nevyřešil hlubší příčinu.

Jaká je tedy cesta, jaké je řešení?

Konstelace jako prožitková, koučinková a terapeutická metoda umožňují, abychom zjistili, co (nebo kdo) nám skutečně chybí. Co `leží` pod závislostí..

Pak je to o vědomém přístupu. Uznat, uctít, prožít vědomě původní ztrátu. Uvidět souvislosti a nové úhly pohledu.

Například pochopit a přijmout otce, nebo matku, kteří tady nebyli, když jsme je nejvíc potřebovali..

Jedná se o trpělivý proces pod vedením terapeuta.

Nezbavujete se násilně své závislosti. Naopak do své závislosti `zahrnete` to, co skutečně chybělo a kvůli čemu sama závislost vznikla. Završení procesu poznáte, když závislost sama odpadne. Už se nemůžete dotknout cigarety, objevujete, že workoholismus už vám nic nepřináší, atd.

Někdo je vnitřně připravený a proces je poměrně rychlý. Jinde to může trvat nějakou dobu.

Odměnou není však zdaleka jen zbavení se závislosti. Odměnou je pocit celistvosti, nezávislosti a radosti ze života, bez ohledu na vnější okolnosti.