Iluze

Zase jsem si někde přečetl, jak víc a víc lidí trpí depresí ze sociálních sítí. Především z toho srovnávání se s ostatními. Ostatním se přece (na fotkách) tak daří, mají skvělé vztahy, jsou naplnění v práci a celkově to je prostě pecka. 🙂

Díky své profesi mám možnost nahlédnout, co se skutečně skrývá pod těmi fantastickými obrázky na facebooku a instagramu.

Pokud nemáte peníze, nebo nemáte vztah, či vytouženou práci, tak můžete uvěřit, že když to mít budete, tak budete (už jen) šťastní.

Příběhy mých klientů (a osobní zkušenost) však ukazují něco jiného. Život dává plnými hrstmi…a každá mince má dvě strany.

Mít více (finanční, pracovní) svobody přináší také o dost více zodpovědnosti, stresu, výzev a nastavování osobních hranic. Máte vysněného partnera, jste spolu krásní. Po nějakém čase začnou na povrch vystupovat dost „hustá“ témata a vy najednou nevíte, kde vlastně začít.

Už máte tu práci, kterou jste chtěli, ale netušili jste, že budete muset řešit i tohle a tamto.. Dokud to byl jen koníček, tak vás to bavilo a teď se začíná vkrádat ta stará známá rutina. Začínáte chápat, že o každou „zahradu“ se člověk potřebuje starat..

Obnovovat svoje záměry. Dávat láskyplnou pozornost. Objevovat, kdo vlastně jsem a jestli to, co dělám, dělám skutečně pro sebe. A nebo to dělám pro druhé (rodiče, děti, partnera) a nejsem ochotný/á si to přiznat.

Abych mohl/a zalévat své zahrady (vztahy, práci,..) tam venku, tak potřebuji mít kde brát vodu.

Mít, obrazně řečeno, plnou konev.

A jsme zase tam, kde jsme všichni začali.

U sebe.

Vnější věci nás mohou dlouhodobě naplňovat za předpokladu, že jsme sami (uvnitř) naplnění. Pak na tom všem, co tvoříme venku, nemusíme tolik lpět. Skutečné naplnění přichází jen a pouze zevnitř. A za to si každý neseme svou vlastní zodpovědnost.

Můžeme hrát hru, že nejsme tam, kde bychom měli být kvůli nějakým vnějším okolnostem. Pak jsme se stali obětí a okrádáme o svobodu a sílu sami sebe. Třeba tuhle zkušenost potřebujeme a pak je to v pořádku.

Má to však jednu potíž. Návyky mají silné kořeny. Když něco žijeme dostatečně dlouho, tak nakonec zapomeneme, že by to mohlo také být jinak. Pak je fajn nechat se podpořit zvenku. Uvidět. Získat nové úhly pohledu. Prožít nové zkušenosti. A nakonec se svobodně rozhodnout, když teď vidím více možností.

Život je spravedlivý. A každý má výzvy na své cestě. Jsme v tom všichni společně. Většina těch osobních fotek na internetu je skutečně jen iluze. Nikde to není ideální, to by nebyl život.

My však chceme věřit. Chceme věřit, že ti ideální lidé, kteří mají vše, tak jsou už šťastní. Můžeme závidět, může nás to motivovat…ale uvěřili jsme iluzi. Univerzální návod na štěstí totiž neexistuje.

To, co je nejblíž tomu univerzálnímu návodu, alespoň ve většině spirituálních cest, pravděpodobně je:

„Obrať se dovnitř a poznej sebe.“

Pak bude tvoje konev mít dostatek vody. 😉 Už jen ty okamžiky, kdy je tvoje konev naplněná budou radostí samy o sobě.

To však neznamená, že bychom se měli vzdávat vnějšího světa. To je past, kterou jsme mnozí poznali.

Naopak.

S vnitřním naplněním vidíme více plnosti a hojnosti všude kolem sebe. Vnější svět je jen zrcadlem našeho světa vnitřního.

A tak mohou vztahy, práce a další tvoření v tomto světě přinášet více radosti. Bez přílišného lpění. S o to větší hravostí.

—–

Připravuji pro vás o letním slunovratu Rituál Zrcadel a Bran na 500 let staré, pečlivě zrekonstruované chalupě. Rituály jsou nadčasovou možností jak „naplnit svou konev“. Jsou cestou osobního rozvoje a vnitřní spirituality. A kromě toho jsou i prožitkové a zábavné. Právě je v platnosti akční cena. Více v kalendáři akcí.

Top