Miluji knihy. Nejvíc od svých pobytů po nemocnicích a léčebnách, kde jsem strávil jako malý spoustu času. Bylo to omezení, které mne přivedlo více k sobě. K hudbě. A k neobjeveným světům v knihách.. Čtení knih vám umožní navštěvovat spoustu světů, i když jste upoutaní na lůžko. Mám rád knihy ve všech formách. Nedám dopustit na papírové knihy, ale když Amazon před lety vydal svou čtečku, tak jsem dlouho neváhal.

Mám rád knihy v angličtině, obzvlášť když jsou nádherně namluvené. Naposlouchal jsem na Audible od roku 2017 kolem 60 titulů, celkem víc jak 21 dní času. Knihy si hodně vybírám, sbírám inspiraci pro svou práci, i pro život. Semtam si vybírám i okrajová, ale zajímavá témata, abych nebyl v bublině.

Nedávno jsem viděl zajímavý citát..

„Řeknete-li si, že máte k dispozici nekonečně mnoho času, neomezeně mnoho peněz, všechny barvy palety, a cokoli dalšího potřebujete, vaše tvořivost prostě zemře.“ Jack White

Přivedlo mne to k tomu, že mohu „konzumovat“ další a další knihy, nebo mohu mnohem více uvádět do praxe ve svém životě to, co ke mně dosud přišlo. To jsem činil i dosud, ale možná tak z deseti dvaceti procent. Když máte na Audible tři nové tituly každý měsíc, tak je snadné šáhnout po další četbě. Zvolit to lákavé a nové. Místo abyste šli z komfortní zóny a uvedli do praxe (např. formou každodenních zvyků, nebo malých projektů) něco z těch úžasných knih, které už máte.

Nebo jen tak můžete být.

Uvědomil jsem si svou závislost na knihách. Je to hezká závislost a přesto je to závislost. A tak nastavuji s knihami letos hranice. Žádné nové knihy, jen to, co mám už v knihovně. Zrušil jsem také další předplatné Audible.

Budu se vracet ke knihám, které mám a z nich víc tvořit. Jak pro život, tak pro svou práci.

S tímto „omezením“ získávám však mnohem víc. Mohu čerpat víc z té tiché moudrosti, kterou v sobě máme všichni. Když se zastavíme. Když méně přijímáme zvenku. Když si dáme prostor.

Když se odpojíme od zdrojů informací a od technologií. To ostatně stojí za to přinést do svých dní pravidelně. Mám už řadu let své malé ranní rituály, které mne vrací k bytí.: púdža, meditace, jóga, studená sprcha, poslech hudby.

Když jste sami se sebou. Nebo venku, v přírodě, jen tak si tam sedíte, či jdete a jste, tak přichází moudrost, kterou v knihách mnohdy nenajdete. Všichni jsme studnicí moudrosti, když si dovolíme naslouchat.