Nezkoušejte druhé uchránit od pádu na samotné dno. Pokud jsou rozhodnuti se tam vydat, tak se tam vydají, ať uděláte cokoliv..

Sledujte, co se ve vás děje, když jste si tyto dvě věty výše právě přečetli. V tomto okamžiku o sobě můžete zjistit mnohé.

Tím, jak druhé chráníme od pádu na dno, většinou nepomáháme. Možná tak sobě, abychom se necítili špatně. Ne však druhým.

Zbytečně prodlužujeme celý jejich proces utrpení. A tím i utrpení naše.

A je těžké tuhle pravdu nahlédnout a přiznat si to.

Jiddu Krishnamurti byl jedním z největších osvícených mystiků dvacátého století. Jiddu říkával, že řešit své vzorce chování a nesnesitelné emoce je nekonečná záležitost, dokud nejdeme ke kořeni problému. Až na dno.

Určitě si teď říkáte, že tohle víte. Proč na to však narážíte stále dokola?

Můžete se „ponořit jen napůl“ a můžete to dělat celý život. Pak máte pocit, jak hodně makáte a přitom se toho moc nemění.

Ti kolem nás, kteří nás dlouhodobě drží těsně nad vodou, nám dělají medvědí službu. Nepomáhají, protože jen prodlužují naši agónii. Nedávno zesnulý Bert Hellinger tohle věděl. Uměl člověka zasáhnout způsobem, který se zvenku ostatním jevil až krutě. Říkával, že skutečný terapeut dokáže být tvrdý.

A přesto to bylo větší milosrdenství a bylo v tom víc lásky, než by se mohlo zdát. Bert neprodlužoval utrpení.

On to dělal jen tam, kde byla „úrodná půda“ – potenciál pro změnu. Uměl to vzácné umění naslouchat duši druhého..

Když v nějaké záležitosti jdete až na dno, tak ji můžete propustit. Najdete řešení „svého problému“. Je v tom hluboké uspokojení, když to uděláte sami za sebe.

Máte své unikátní řešení. Je pro vás. Současně se však něco ve vás změní vibračně. Něco je jinak ve vaší energii a to láká druhé.

Budete přitahovat ty, kteří v dané záležitosti také chtějí najít hluboké pochopení. A ti, kteří se otevřou, těm můžete být prospěšní. Aniž byste to tak zamýšleli. Aniž byste chtěli druhé měnit.

Tohle je svobodná nabídka.

Vy jste. Prošlapali jste pár cest. Dáváte druhým prostor.

A semtam to někoho inspiruje. To je však vedlejší efekt toho, že jste se rozhodli jít v některých záležitostech až na dno. Až k podstatě.