Radostiplné vztahy

To jsou paradoxně vztahy, kdy na své partnery již nemáme spoustu nároků a bereme je takové, jací jsou. Mnoho lidí popisuje, že si své vztahy naplno užívají až ve vyšším věku. Mám za to, že to je tím, že si uvědomili, že již nepotřebují své partnery měnit. (To ostatně stejně nikdy nefungovalo.) Místo toho mění svůj přístup k životu a blízkým lidem. Prožili si dostatek strastí a životních zkušeností, aby viděli spíše to dobré, než to špatné. Užívají si blízkost člověka vedle sebe a protože jej znají tak dobře, nemohou jej ani obviňovat. Kde je pochopení, tam není obvinění. 

Když je ve vztahu atmosféra přijetí, vzájemné inspirace a pod tím vším proudí láska….tak vám vztah dává a dává. Máte úrodnou půdu a z té může vzklíčit spousta radosti. Zvládnete těžkosti, dramata i konflikty, protože základy vztahu jsou silné. Cítíte to oba dva. 

S dalšími roky ta vděčnost přetéká. Uvědomujete si, že jste dvě svobodné osobnosti, dva lidé, kteří mají své názory, postoje, zkušenosti. A oba přinášíte do té společné nádoby, které říkáte „vztah“ spoustu hezkého. Není tady snaha omezit druhého, nepotřebujete kontrolovat, protože místo toho se díváte, z jakého místa ve vás ta potřeba kontrolovat, obviňovat a strachovat se…pramení. 

Přijímáte zodpovědnost za sebe, uvědomujete si, že hezký vztah je o vnitřní práci u sebe sama. Když to takto mají oba, tak vztah zraje. Dokonce i když to tak má jen jeden a ten druhý se nějaký čas „jen veze“, může ten vztah být díky tomu hodně harmonický. 

Přesto aktivně pracujeme se svými potřebami a zdravými hranicemi, protože bychom jinak dlouhodobě nebyli ve vztahu spokojení. Popírali bychom sami sebe, nebyli bychom sami sebou.

Když přistupujeme vědomě k životu, tak se nevyhnutelně dostaneme do bodu, kdy už nechceme – ani nemůžeme – tolerovat některá jednání. Jednoduše už to nejde, jak jsme to dělali dřív. Nepřistoupíme na manipulaci, nátlak, na velkou nerovnováhu v dávání a přijímání, ani už nechceme žít v iluzích, nebo ve lžích. Nechceme vztahy, kde je jeden z partnerů nezralým dítětem. 

Photo: Unsplash

Změna přichází od nás. Tím se promění i vztahy. A často i partneři. 

Vidíme to s Ivou zas a znova. Partneři reagují na naše vnitřní nastavení. Když někde máme jasné hranice, druzí to poznají a nemají potřebu zpochybňovat. Když si vnitřně obhájíme nějakou potřebu, protějšky nám vyjdou vstříc. (Na rozdíl od situace, kdy si něco vnitřně neobhájíme a na partnerech si to vynucujeme, to téměř nikdy nefunguje.) Když jasně pojmenujeme něco, co nám přijde ve vztahu nezdravé a neobviňujeme u toho druhého, je to často vnímáno a pochopeno. Proto by 90 procent naší pozornosti ohledně změn mělo směrovat k nám samým. Pak se mění i vše kolem nás. 

Některým lidem to stále dokola nejde. A v určitý moment si potřebují přiznat, že jim současná situace vlastně vyhovuje. Čerpají ze současného nastavení určité výhody. Nebo mají velký strach z přijetí zodpovědnosti za svůj život. Bojí se neznáma. To je naprosto v pořádku. Věci se mohou změnit, když si přiznáme, že něco nechceme měnit. Pak to – ve svém čase – změnit konečně můžeme. 

Když hrajeme hry s ostatními, téměř vždy je hrajeme také sami se sebou. Je těžké pak poznat, co je vlastně ta skutečná, vnitřní pravda. Když to myslíme se změnami vážně, obklopíme se lidmi, kteří mají pravdivost a upřímnost jako jedny z priorit. I kdyby tím měli přijít o některé „výhody“ a hry. 

Když ve vztazích přijmeme zodpovědnost, měníme především sebe, nevyvíjíme tlak na druhé a jsme upřímní a pravdiví, tak může zrát i láska. V lásce se můžeme uvolnit, když se nebojíme postarat o své potřeby, jasně komunikovat i bolestná témata a nastavovat zdravé hranice. 

Zralost ve vztahu je třídenní vztahový seminář v krásné přírodě, v osvědčeném centru osobního rozvoje a spirituality na Buchově. 

Mnoho blízkých vztahů v současnosti prochází intenzivní transformací. Na tomto semináři prožijete metody a přístupy, které vychází z mnohaleté praxe. Získáte moudrost a vhled do toho, jak pozvednout své vztahy na další úroveň. Tento seminář je také o návratu k sobě sama. Je o načerpání a udržení své energie. O rovnováze v každodenním životě. Potkáte se s vnitřní radostí z prostého bytí a vnímavosti. Čeká vás transformativní terapeutická, koučinková a konstelační práce. 

http://www.orsag.info/akce/zralost-ve-vztahu/
Top