Zaktualizoval jsem jeden svůj starší text, který teď při přípravě mužského semináře opět rezonuje. 

Muži potřebují (vnitřní) strukturu víc než ženy. Určitá vnitřní struktura je pro chlapy ohromně důležitá. Podobně jako je důležitá páteř pro každé tělo, které podepírá.

Mnohdy pracuji s muži, kteří neměli přítomnost a pozornost otce. Otec vůbec nebyl a nebo byl nepřítomný duchem.

U chlapů, kteří neměli otce dostatečně přítomného ta vnitřní struktura téměř a nebo zcela chybí.

Co to znamená? 

Muž bez vnitřní struktury míchá jedno s druhým.

Neví, jestli chce sex a nebo spíš obejmout. Vlastně má strach z žen, i když si to často nepřizná. To souvisí s tím, že většinou nepoznal dostatečně tělo a energii otce a byl přehlcen ženskou (mateřskou) energií i v době, kdy měl být již mnohem víc s muži. 

Stanoví si cíle, ale protože vlastně neví, jestli jsou opravdu důležité, opravdu jeho, tak je po chvíli změní na něco jiného. V máločem se skutečně investuje, protože v hloubi duše tuší, že chybí něco podstatnějšího. „Jaké to pak má celé smysl?“

Zabývá se detaily a uniká mu to podstatné. Nimráním se v detailech nemusí udělat skutečné kroky do neznáma. Nic neriskuje. A přitom se cítí v kontrole. 

Pokud přijde tlak zvenku, tak se ukáže, že si takový chlap není vlastně ničím opravdu jistý. (Navzdory sebejistým prohlášením a mnohdy zbytnělému egu.) Za ničím si skutečně nestojí, protože vlastně „neví“.

Má strach, že to ostatní poznají. Že ho odhalí jako podvodníka, kterým se ve skutečnosti cítí být. Přitom je to často muž mnoha kvalit, které na sobě ale nedokáže vidět, nedokáže je uznat a tak ani nedokáže přijmout ocenění druhých. 

Tento muž má všechno trochu v mlze a rozhodují aktuální trendy a nebo vlivy zvenku.

Bez vnitřní struktury se cítí zranitelný a křehký. Může to kompenzovat nejrůznějšími formami vnějšího brnění. Třeba ve formě společenského statusu, namakaného těla, adrenalinových sportů, výkonu, pronikavého intelektu,…a nejrůznějších závislostí. 

Nic zvenku trvale nepomůže.

Nakonec se každý muž potřebuje spojit s bolestí v sobě. S bolestí toho, že tady otec nebyl. A opravdu chyběl. To je cesta ke zralosti. 

Může propustit ten ideál, po kterém touží. Ideál dokonalého otce, který nikdy neexistoval a tam venku prostě nikde není. (Možná tak v superhrdinských filmech.) 

Ideál, který slouží jako útěcha chlapcům v mužském těle. Ale odvádí od života….Ideál, který slouží k popírání otce skutečného.

Popírat svého otce, to představuje i popření sebe. Popření svých životně důležitých, mužských částí. 

Muž bez struktury nejprve zkusí vše ostatní. Vyzkouší všechny slepé uličky, které se navenek tváří „dobře“. A jsou bezpečné, neohrožují křehkou identitu muže, který dostatečně nepoznal svého tátu a muže, kteří tady byli před ním. 

A dříve nebo později pochopí. Pochopí, že potřebuje přijmout svého otce tak jako tak.

Pokud mu záleží na jeho vlastním životě.

Přijmout otce s tím co dal i nedal. Se všemi jeho chybami a nedostatky.

Takový muž možná jednou dokáže od srdce říct: „Děkuju Ti za život, který jsi mi dal, táto.“

Místo aby se soustředil na hodnocení svého otce, bude se teď moci otevřít a spojit se s celým svým mužským rodem. Kdoví, co vše pak bude moci přijít..

Tohle je, pro názornost, poněkud zjednodušený obraz toho, jak to ve skutečnosti funguje. 

Ve skutečnosti nic neprobíhá lineárně. 

Je to cesta pokusů a omylů. 

Střípky naší skládačky se doplňují nahodile a s podporou toho, co nás všechny přesahuje. Je to však cesta k tomu, aby muž obnovil svou vnitřní strukturu a s ní i důvěru v sebe samého.

V bezpečném prostředí, kde se mohou muži spolu setkat a žádné téma není tabu, je snazší objevit, co je náš další krok, ať už jde o vztahy, energii a tělo, práci a poslání, a především vztah k sobě samotnému. 

— 

Síla Muže. 

Tento třídenní seminář bude o srdečné, vzájemné mužské podpoře. Bude o odpočinku pro tělo i duši v srdci panenské přírody Novohradských hor. Půjdeme do témat, která se dotýkají současných mužů nejvíc.: Fyzická energie. Mentální a psychická odolnost. Naplněné vztahy. Poslání a služba. Finanční stabilita. 

Budeme objevovat, co umožňuje nám mužům zůstávat ve své síle a láskyplné podpoře a inspiraci pro sebe a naše blízké. Podíváme se, jak udržovat rezervoár své energie naplněný. Poznáme, díky čemu mohou zůstávat naše srdce otevřená, nejen k našim partnerkám, rodinám a dalším blízkým,…ale k celému Životu. 

Více v události: https://www.facebook.com/events/182578987971469