V zimním čase mě to víc vede do nitra, do vzpomínek, do prožitků. Usazují se ve mně třeba zážitky z naší loňské rodinné cesty po městech a parcích amerického jihozápadu. Byla to jízda, někdy hodně prožitků v jednom dni a v té rychlosti jsem nestíhal vše integrovat a mnohdy bych ocenil víc času tu a nebo tam. Některé perly se však opakovaně vrací..

Ke konci našeho putování jsme s Ivou a naším Kubou byli v kalifornském akváriu Monterey Bay. Otevřel se před námi nádherný mořský svět, s velkou rozmanitostí a důrazem na ekologii a vzdělávání o životě na této planetě. Jednou z nejkrásnějších věcí, které jsem v životě viděl, bylo krmení obrovského hejna sardinek, které se pohybovalo jako jedno tělo. Neřízené odnikud a přesto živé a inteligentní ve své jednotě.

Učitelé medúzy

Opravdu mě však dostaly medúzy. Jemný, pomalý pohyb těchto tvorů mě přenesl do jiné dimenze bytí. Nejlepší meditaci dostanete, když ji nečekáte. Díváte se na ně dlouhé minuty a když se dostatečně otevřete, prostě vás to s nimi propojí. A tak nějak splynete. Vnímáte najednou svůj dech, tep svého srdce a proudění energie v těle. Kolem vás mohou být desítky lidí a hluk a pro vás je to vše propojené do dokonalého okamžiku, kde nic nechybí, ani nepřebývá.

img_3612

Rád jdu do prožitku a vystavuji se opakovaně nějaké zkušenosti a učím se z ní. Po několika dalších hodinách v akváriu jsem se k medúzám ještě vrátil. Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Na podruhé to však byl ještě hlubší prožitek.

Dary zpomalení

Tahle a další podobné zkušenosti mě dovedly k uvědomění, jak velkou hodnotu má v našem životě zpomalení. Zpomalení nám umožňuje být v hlubším vědomí přítomného okamžiku. Při konstelacích vedu účastníky v rolích k tomu, aby nespěchali s pohyby, dali si čas, i když je energie v roli razantní a silná. Díky zpomalení si uvědomí mnohem více, vnímají jemné vrstvy toho, co se vlastně děje. Ve zpomalení může vyplout na povrch vše, co potřebuje.. Potřebujeme si dát dostatek času, na něco se, v sobě či venku, podívat a pak se to může samo od sebe prospěšně rozvinout v našich životech. Jako klient i jako lektor jsem zažil hodně silných prožitkových cvičení a rituálů, které nebyly tak skvělé svou strukturou, ale šly do velké hloubky, protože jsme měli dostatek času a prostoru. Když to čtete, tak si řeknete, že to je přece samozřejmé. Víme to, a přesto si ten čas a prostor většinou nedopřejeme.

Rychlost obrannou reakcí

Opakovaně vidím u sebe, blízkých i klientů, že rychlost našeho pohybu v životě je často obrannou reakcí. Když se pohybujeme rychle, nemusíme se podívat na něco, co na nás doráží a žádá si naši pozornost. Je přirozené, že se semtam na něco nechceme podívat. Když se nás to hodně dotýká. Není to o tom, se odsuzovat. Je to o uvědomění a pochopení, proč dělám, co dělám. Když si častěji dovolíme zpomalit a s důvěrou se otevřeme všemu, co pak vypluje na povrch, nemusíme být ke zpomalení nuceni životem. Například skrze nemoci, větší či menší úrazy. I ukopnutý palec nám někdy ukazuje, že bychom mohli zařadit nižší rychlost a začít vnímat, co se vlastně děje venku a uvnitř nás..

Milování a sex

Stejný princip sleduji i v oblasti milování. Když se dotkneme tématu sexu a milování na seminářích a otevřeně se s klienty bavíme, tak vyplyne, že málokdo se umí (nebo spíš nechce) milovat pomalu. Jedním z důvodů je, že tady je jasně daný cíl – uspokojit sebe a partnerku či partnera. A vše v dnešní době nás vede k tomu, abychom si šli za cílem, utrhli si prožitek, stihli víc. Necháme se strhnout energií. Není to špatně, rychlost, vášeň a divokost je skvělá. Život je tady ve všech barvách.

Na nevědomé úrovni však nechceme často zpomalit ze stejného důvodu, jako popisuji výše. Ve zpomalení by mohlo vyplout na povrch něco, co není v souladu s naší představou milování a sexu. Například nějaká stará emoční bolest, která zůstala uložená v našem těle. Mohli bychom najednou být vystaveni starému strachu, studu a bolesti. Selhat ve svých očích, protože najednou nebudeme schopni uspokojení. Přitom stačí zpomalit ještě víc a být s tím, co vyšlo na povrch. Když si to dovolíme, většinou najdeme pochopení i u partnerky, či partnera. Po takovém prožitku se vaše milování může posunout do hlubší, láskyplnější a vášnivější roviny, protože se na nevědomé úrovni už nebudete omezovat tak, jako dosud.

Dovolte si prožitek zpomalení ve svém životě

Dejte si semtam malý dárek. Pusťte si aspoň na hodinu hodně pomalou hudbu. Nebo jděte někam ven a vnímejte zvuky přírody. Jak budete chtít.. Taky pusťte své představy, jak by ten váš pomalý čas pro sebe měl probíhat.. Jednoduše dýchejte, pozvolna prohlubujte svůj dech a otevírejte víc své tělo všemu v sobě i kolem vás. Sledujte, jestli je někde ve vašem těle napětí a jednoduše tam přeneste, pomalu, svou pozornost. Dýchejte přímo tam, uvolněně a pozvolna bude napětí odplouvat. Můžete si jen sedět, či ležet, nebo chodit po bytě, po venku. Jediné, co je důležité, je zpomalení. Nikam nespěcháte. Dáváte pozornost všemu, co si o ni říká. Možná přijde nějaké uvědomění, či pochopení. Na ničem neulpíváte, ničeho se nedržíte. Zahrnujete do své zkušenosti vše, co se právě děje uvnitř i venku. Vše je součástí vaší zkušenosti, vše je ok.

Nebo se domluvte se svým partnerem či partnerkou a dejte si pomalé milování bez cíle a pravidel.. Co půjde na povrch, to půjde na povrch. Důvěřujte, že ten druhý / á to pochopí a bude tam s vámi.

Zpomalení je léčivé pro všechny složky vaší bytosti. Ve zpomalení možná uvidíte, kde si stojíte sami v cestě. Ušetříte si spoustu snahy a energie. Cíle a směřování patří k životu. Udělejte, co cítíte, co je potřeba. Pak ty cíle pusťte a nechte se nést proudem a důvěřujte. Udělali jste, co jste udělali. Teď už to není ve vašich rukách..

Najděte tempo, které je pro vás přirozené v současné fázi života. Buďte k sobě opravdoví. Hrajte si s různými rychlostmi a objevujte. V autě se také neomezujete na jednu dvě rychlosti. Umíte využít všechny, pro různé příležitosti, aby to bylo prospěšné, dobré a zábavné jak pro vás, vaši cestu, i vaše auto.