(krátce o intimitě pro muže)

Představte si situaci, kdy stojíte venku, sami, ve tmě, v mrazivé zimě. Není vám tam zrovna dobře, ale jste na to celkem zvyklí. Blízko před vámi je teplý dům, z komína se kouří, z oken svítí teplé světlo. Žena vás zve dovnitř. A vy se z nějakého důvodu bojíte překročit práh dveří. 

Tohle je situace, metaforicky, kterou prožívá mnoho mužů. 

Proč se muži bojí skutečné intimity? 

A nemluvíme čistě o sexu, protože muž (samozřejmě i žena) může být při sexu totálně „zavřený“, orientovaný na naplnění potřeb svých, a/nebo potřeb partnerky a tím si to celé dělá „bezpečné“. 

Při intimitě dochází ke splynutí s partnerkou. Intimita je o otevřenosti, živelnosti, zranitelnosti, ztrátě kontroly, je pociťována často jako „splynutí“. A vytahuje na povrch cokoliv, co jsme ve svém nitru zatlačili do temnoty. 

Někteří muži se ženám neotevřou, protože vlastně mají z žen strach. I když je těžké si tohle přiznat. Současně muži touží po teple a blízkosti opačného pohlaví. Touží právě po tom splynutí a propojení, protože to je v životě tak nenahraditelné. Muži by rádi „ze zimy a chladu“, ale „tepla“ se bojí víc. To je patová situace. 

Mnoho žen zažilo na vlastní kůži, že muži se doslova obávají něžnosti. Něžnost ženy má na ně zdrcující účinek. Nedělá jim dobře, protože v nich probouzí dobře schovaná zranění, vzpomínky na bolest. A tak, než aby muž riskoval, že bude muset znovu čelit ztrátě a odmítnutí, raději zůstává zavřený. Nejen druhým, ale i sám sobě. Život je jen ozvěnou plnohodnotného prožívání. Kde není citlivost vůči životu, tam jsou různé kompenzace, závislosti, extrémy, více všeho, více intenzity… a nevyhnutelně i prázdnoty. 

Chlapi se často bojí realizovat své intimní touhy, protože by se mohli zranit a tak se raději spokojí s málem. I když si sami namlouvají něco jiného. Pro ženy to platí také, ty jsou ale vybavené od přírody lépe emoční inteligencí a dokáží lépe čelit zraňujícím emocím a snáze se dostanou ze znecitlivující stagnace. Proto jsou to často ženy, které volají po hlubší intimitě a blízkosti. Muži ale mají úplně stejné touhy, stejnou potřebu blízkosti. 

Když člověk nemohl mít dostatečnou blízkost s rodiči, tak ho dnes zraňuje intimita. Intimitu si ze srdce přeje, touží po ní a sní o ní. Ale je to současně něco, co ho může až děsit. Tohle je něco, o čem my muži běžně nemluvíme. Obzvlášť před ženami. 

Připravuji větší seminář pro muže, který půjde do zásadních mužských témat, včetně zdravé sexuality. Aby to přineslo skutečnou intimitu do blízkých vztahů. 

Seminář má širší záběr, budeme mít celých šest dní. Bude to také o těle a energii. O práci a poslání. O hojnosti a financích. Prakticky. Prožitkově. Pro každodennost. 

Rovnováha Muže: Tělo, Vztahy a Poslání / 4. až 10. září 2023 / detailní info a registrace: tady