Nejčastější způsob tvoření v naší společnosti je založený na vůli a egu.: Tady mám nějaká obecná pravidla a (mechanické) návody a postupy a prostě zamakám a vůlí to protlačím. Nefunguje to? Když to nefunguje, tak mám špatné postupy a potřebuji je vymakat a začít znovu. Samozřejmě pomůže také, když víc zatlačím svou vůlí. To jsem dobrej. 🙂


Tento přístup může nějaký čas fungovat, ale je s ním spojené značné opotřebení a únava. Stejně tak pocit vnitřní prázdnoty a nablýskané vnější fasády. Pocit prázdného úspěchu – proč to vlastně všechno dělám?
Mnozí jste již poznali, že pravidla, metody a techniky mají jen omezenou užitnost a užitečnost. Není to něco, o co bychom se mohli s jistotou opřít. Když se opřeme příliš, nechají nás pravidla ve štychu. A tak je to správně.

Prostě návod na život není.

Návodem můžete vybudovat něco, co nemá trvalý charakter a co se přesto v prach obrátí. Stejně tak každé přefouklé ego se nakonec vyfoukne, protože tyto věci jsou od přírody neudržitelné. Všimněte si, že přefouklá ega nejvíce obhajují největší egoisti. Je to jediný způsob, jak prodloužit jejich životnost. Jediný způsob, jak si ještě chvíli nalhávat, že to je v pořádku. 🙂

Kouzlo života nadosah

Co je ta druhá cesta?

I druhá cesta zahrnuje vůli a ego. Ty jsou však ve službě něčeho většího. Je to cesta srdce. U výše zmíněného přístupu jste většinou pod tlakem a sami tlaku druhé vystavujete. U této druhé cesty ze srdce cítíte spíše přirozený tah. Nedáte tolik na to, co vám našeptává vaše mysl, vaše osobnost.
Nemáte potřebu se zajišťovat na budoucnost, ani dělat opatření kvůli svým strachům. Klíčová složka tohoto tvoření je intuice. Intuice ve spojení se srdcem nabízí řešení, která jsou ušitá na míru právě pro vás a pro konkrétní situaci.

Pokud vaše rozhodnutí z intuice, ze srdce vidí někdo druhý a podrobí je racionální analýze, nebo použije nějaký soubor pravidel, tak mu to nebude dávat smysl. Řekne si, že jste se zbláznili.

A je na vás, jestli dáte na svůj vnitřní tah a uděláte to, co cítíte, i kdyby to nebylo logické.

Stále používáte i svou vůli, vy ji však nevyčerpáváte. Stále máte svou osobnost, skrze kterou se zaměřuje vaše tvořivost ven do světa, vaše osobnost a ego jsou však ve službě a jsou nástrojem, ne vládcem.
Tato úroveň tvoření však vyžaduje hodně důvěry. Pravděpodobně se, minimálně na začátku, přesto potkáte se všemi svými velkými strachy, obavami a nejistotami.

Máte na výběr…můžete se vrátit ke starému způsobu tvoření. Ten nepřináší radost, ale alespoň nějak fungoval.. A nebo projdete skrz svá temná údolí na druhou stranu.

Postupně začínáte objevovat, co je to vnitřní mír, bez ohledu na vnější podmínky. Tvoříte trvalejším, hodnotnějším způsobem, který je v souladu s celkem. Jednotlivé složky toho, čemu tady na Zemi říkáme člověk se dostanou do souladu.

Soulad se tvoří ze spojení s oceánem klidu, který ve svém srdci nosíme. Ne skrze vnější úpravy sebe, které naordinovala naše mysl a ego. Místo kosmetických zákroků zvenku se necháváme přetvořit ze své vnitřní esence. A prvním krokem je uvědomit si, kde právě jsme a co jsme ochotni propustit…abychom získali mnohem víc, než naše představivost byla kdy schopna zahlédnout.

A tak se stáváme postupně mistry ve tvoření své životní reality. Objevujete sílu a krásu tam, kde jste je dříve neviděli.

Současně s tím, jak se postupně uvolňujeme z područí svých strachů, své kontroly, tak se otevíráme tomu nejkrásnějšímu kouzlu.

Kouzlu Života.
—-
Mým posláním je vytvářet podporu pro tyto vnitřní změny skrze rituály, které jsou odkazem našich předků. Jeden z nejmocnějších rituálů tohoto roku Rituál Světla a Ohně – o keltském svátku Imbolc – je za dveřmi a do středy máme pro vás speciální nabídku. Dejte prioritu sobě a otevřete se kouzlu života. Dáte tak dárek i svým nejbližším. Více v kalendáři akcí.