Ještě nedávno za mnou velká část klientů přicházela tak trochu z `donucení` životem. Nefungující vztah. Nedostatek energie. Zoufalství v práci. Apod. Pak se to začalo pozvolna měnit. Lidé začínají chodít dřív, než se věci začnou sypat a nebo jim žádné sypání ani nehrozí. Možná to je i o mém vnitřním vývoji.
 
Na skupiny mi chodí muži a ženy, protože je baví seznámit se s dalšími otevřenými a srdečnými lidmi. Baví je objevovat nové souvislosti. Umí si užít přítomný okamžik a pouští se svých představ a přehnaného lpění. Nacházejí skutečnou vnitřní svobodu, která se začíná zrcadlit i do té svobody vnější.

 Na individuálkách mám víc klientů, kteří jsou na sobě ochotni pracovat dlouhodobě. Umí se podívat i na to těžké. Mají nadhled. Pomalu a pozvolna mění svá dřívější nastavení a objevují novou půdu. Nečekají zázrak na počkání, potom, co nějak žili dvacet čtyřicet let. Umí si ten život užít i tam, kde jsou právě teď.

 
Všude kolem nás se dějí změny. Ekonomicky, sociálně, politicky, ekologicky.. Dá se říct, že vše nabírá rychlost i intenzitu. Člověk má v sobě schopnost přizpůsobit se, často s pocitem `životu navzdory`. Sebrat se z prachu a bahna. Vstát, když byl opakovaně sražen na zem. Obdivuhodné.
 
Ještě obdivuhodnější je uvolnit potenciál vlastního vědomí – vědomí, které je pro nás pro všechny společné. Znáte ten pocit, kdy se vše děje jakoby samo? Máte pocit, že děláte vše jako obvykle, ale není to jako obvykle? Něco ve vás je jinak a vy si prostě nestojíte v cestě. A už na začátku víte, že ten proces a výsledek stojí za to. Někdo nebo něco tvoří skrze vás.
 
Bez ohledu na čas a prostor, tohle je něco, co máme všichni společné. Máme společný ten nejhlubší základ. Jen jsme každý na jiném úseku cesty.
 
Podívejte se na nějakou malbu od Paula Cézanna. Když se zastavíte u jeho malby, tak se spojíte s tím nejhlubším v sobě. Máte pocit, jako kdyby vás Paul pochopil a vy zase chápete jeho. Napříč stoletím. Když to dovolíte. Je to prožitek toho společného v nás.
 
Tahle dimenze se otevírá spoustě lidí. Vidím to kolem sebe. Je to úžasný. A i když se zdá, že se rozevírají na mnoha místech nůžky a zvětšují extrémy, stačí se podívat do médií, tak zůstávám optimistou. Mám víru v lidi a sílu vědomí.