Když jdete do posilovny, jdete tam proto, abyste měli silnější, pružnější tělo. Možná proto, abyste shodili pár kil. Nebo proto pořádně se zapotit a cítit se dobře. 

Ty skutečné benefity jsou pak přítomné ve vašem každodenním životě. Vaše tělo s vámi lépe „spolupracuje“, nezadýcháte se do každého kopce. Vaše páteř má větší podporu ve svalech.

S meditací je to docela podobné. 

Je to „posilovna“ pro vědomý život v přítomnosti.

Sednete si do meditace, když víte, že máte příliš mnoho myšlenek a nedaří se vám uvolnit se. Možná potřebujete vypnout z každodenních starostí. Poznat lépe sami sebe, abyste nenaskakovali do stále se opakujících vzorců. 

Získat nadhled, abyste nebrali dramata a svou životní situaci tak vážně.

Jako mladší jsem chodíval několikrát týdně do posilovny. Bylo tam pár borců, kteří tam trávili mnoho hodin denně. Když jsem se s nimi dal do řeči, tak se ukázalo, že jsou tam, protože jinde jim něco nefunguje. 

Utíkali do posilovny před svými vztahy. Nebo neměli nic jiného, než ty svaly a tady získávali obdiv a ocenění, kterého se jim jinde nedostávalo. 

I meditace se může stát útěkem před životem. Člověk chodí stále dovnitř, aby se nemusel postavit čelem ke své životní situaci. 

Přiznat si, že to, co vydávám za duchovní cestu vlastně slouží k vyhýbání se životu…to chce odvahu. A je to první nutný krok ke změně.

Meditace má svůj smysl. Je to nástroj na vaší cestě. 

Alespoň dokud se meditace „neusadí“ natrvalo ve vašem každodenním, obyčejném životě. Pak už to není duchovní praxe. Je to život. 

Už to není nic speciálního. Prostě jste tady. V tom co děláte. Ať děláte cokoliv. Nesnažíte se dostat od jedné činnosti ke druhé, protože JAK věci děláte, má pro vás větší hodnotu, než CO děláte. 

Vaše partnerka má radost, protože jste o tolik víc přítomní. 🙂 Pak se o vás může opřít, pak s vámi může sdílet. Ví, že vnímáte a cítíte. Jste mnohem méně v hlavě. Nejste jinde. 

Život vám už neutíká kvůli banalitám. 

Jste v tom, co se právě odehrává ve vašem životě. 

Nechoďte si do meditací pro zážitky. Nechoďte si pro úniky. Stále objevujte cestu k přítomnosti, citlivosti, vnímavosti ve svém životě. I hodiny potom, co jste uklidili svůj meditační polštář..

V našich čtvrtečních meditačních setkáních jsme lehce upravili formát. Dáváme si na začátku prostor na to, jak přinést více bdělosti, uvolnění, přítomnosti do svých každodenních životů. Pak je čas na vaše dotazy k vaší praxi meditace a všímavosti v životě. 

Na meditaci máme celou hodinu, často je zakončená intuitivně vybranou hudbou. Je to o tom, abyste mohli přinést meditativní všímavost do svých večerů po skončení našeho setkání. Ať jste kdekoliv. Ať děláte cokoliv. Ať jste s kýmkoliv.