“Co děláš?“ ptá se mě dávný kamarád z vejšky, se kterým jsme se neviděli řadu let. Když jsme se potkali naposledy, měl jsem za sebou zajímavé místní i zahraniční pracovní zkušenosti a stoupal jsem po korporátním žebříčku v nadnárodních firmách v rozvíjejícím se oboru. Nedlouho poté mi však život nastavil zrcadlo a uvědomil jsem si, že bych obětoval příliš vysokou osobní cenu za něco, co mně vlastně nedává pocit štěstí.

Pro někoho to možná funguje a nachází skrze klasickou kariéru dlouhodobější naplnění, já jsem si brzy uvědomil, že ‘naplnit‘ se opravdově mohu jen zevnitř. Dal jsem se na cestu osobního rozvoje a protože to zajímalo druhé, postupně jsem začal ze svých zkušeností předávat i dalším lidem.

A tak odpovídám svému ambicióznímu známému, s vědomím, že porovnávání korporátních kariér se nebude konat a že ho asi zklamu. “Přesouvám se z IT. Dovoluju si dělat to, co mě baví mnohem víc. Pracuji s lidmi jako lektor a školitel kurzů osobního rozvoje, skrze konstelace, rituály, meditace a individuální sezení s lidmi. Taky pracuji jako tantrický masér.”

Ta poslední věta přistává jako bomba. To kamarád nečekal a vidím, jak jeho mysl jede na plné obrátky, aby zpracoval informaci a zareagoval nějak, aby to nebylo pro něj trapné..

Erotická masáž v duchovním hávu?

Tohle mívám ohledně tantry s lidmi často. Pro většinu veřejnosti je tantrická masáž pouze erotická masáž v duchovním hávu. Je běžné, že si kolem něčeho tvoříme spoustu předsudků na základě toho, co slyšíme z médií, z náhodných útržků toho, co říkají druzí, aniž bychom získali vlastní osobní zkušenost a udělali si svůj názor. Pravdou je, že opravdové tantře, v její hluboké spirituální tradici, nepomáhá, že v ČR je spousta míst, kde fakticky dostanete erotickou masáž a říká se jí tantra. Je to byznys. Vždy bude existovat okruh zákazníků, kterým jde o jedno (vyvrcholení) a je společensky přijatelnější, a z hlediska svědomí snazší, jít na něco, čemu se říká tantra, než navštívit běžný erotický salon (na kterém mimochodem není nic špatného, prostě naplňuje určitou lidskou potřebu).

Současně však přibývá lidí, kterým jde o poznání sebe samých, kteří se nebojí podívat na svoje tělo jinak, kteří se učí opravdově přijímat, opravdově se otevřít druhému člověku a vidět se očima druhého jako hodnotné bytosti. Pro ně je tady skutečná tantrická masáž, která je hlubokým prožitkem na tělesné, pocitové i spirituální úrovni. Je škoda, když zájemce o hluboký duchovní prožitek přijde do salonu prvního typu a dostane erotickou masáž. Utvoří si svůj názor a tantrická masáž je pro něj někdy na dlouhou dobu zavřené téma, i když k ní byl předtím intuitivně přitahován a mohla to být jeho cesta poznání, jeho cesta k vnitřní svobodě.

Naštěstí rozpoznáte často rozdíl mezi tantra spa a erotickým salonem s tantrickým přívlastkem již z webové prezentace dané provozovny. Dívejte se na profily a fotky jednotlivých masérů, něco si na jejich webu přečtěte a udělejte si svůj vlastní názor, jestli je to to správné místo pravé pro vás. Dejte na svou intuici, první dojem je většinou správný.

Mé vnímání tantry

Tantra pro mě není zdaleka jen o tantrické masáži, to je jen malá část mnohem většího celku. Stává se způsobem mého života. Ono už jen slovo ‘masér’ v hluboké tantrické masáži je asi trochu zavádějící pojem. Lepší výraz pro to, co dělám, je ‘průvodce na cestě osobního rozvoje‘.

Tantra je o opravdovém prožívání života, se vším, co k němu patří. Dovolit si být s tím, co právě prožívám, ať už tomu dávám nálepku dobré či špatné. V tantře se nesnažíte dosahovat za každou cenu něčeho, ani osvícení (pro duchovně ambiciozní). Prostě se uvolním tam, kde jsem, přirozeně, v souladu se svou bytostí. Plně bdělý, s vědomím tichého pozorovatele uvnitř sebe. To neznamená, že ve svém životě přestanu cokoliv dělat. Dál mám své každodenní činnosti, i plány a cíle, ale mé lpění na tom, jak by věci měly být, lpění na výsledcích, postupně mizí. To mi dává svobodu a uvolněnost, schopnost být v proudu a mnohem víc v přítomném okamžiku. Udělám vše, co je potřeba a zbytek už nechávám na životu.

Velcí tantričtí mistři, Tilopa, Naropa a další v jejich linii, uměli nacházet ten správný balanc v prožívání svých životů a tradice původní tantry je stále živá. Mám pocit, že v současnosti ožívá tantra víc a víc, působí u nás řada kvalitních učitelů, kteří vychází z původní tradice a mnozí rozvíjejí vlastní moderní přístupy.

Přínosy tantrické masáže

Pro mnoho lidí v naší zrychlené společnosti může být tantrická masáž velice efektivní (a příjemnou) cestou, jak přepnout z hlavy do těla, spojit se s vlastním nitrem, se svojí sexualitou a se vším, co patří k mému tělu, co patří ke mně. Může být odpovědí pro lidi, pro které je obtížné meditovat. Tantrická masáž vás přenese do přítomného okamžiku, do tady a teď. Je jen váš dech, přijímáte vědomý dotek od tantrika či tantričky, vnímáte co se ve vás děje a mizí minulost a budoucnost.

Na facebooku máme často mraky přátel, máme partnery a blízké kamarády, ale mnohdy nejsme zvyklí, aby se nás někdo opravdu vědomě a láskyplně dotýkal. Vědomý dotek je z mého pohledu víc, než nevědomý sex a z mé zkušenosti většina lidí neví, co vědomý dotek je. Dokud jej nezažije.

V tantrické masáži tak skrze vědomý dotek může někdy dojít k uvolnění mnoha zadržovaných pocitů. Je to naprosto v pořádku, dovolit si být se svými pocity a emocemi, v atmosféře přijetí a pochopení. Každopádně bez konzultace s terapeutem nedoporučuji tantrickou masáž lidem, kteří se nacházejí v hodně těžkém emočním období, jsou v hodně špatné fyzické kondici, nebo se dokonce potýkají s duševními problémy, jsou na antidepresivech, apod.

Neduhem české společnosti je, že se neumíme ocenit, opravdu se ‘vidět’, na svém těle vidíme spíš nedostatky, než svou přirozenou krásu. A krása je velkou měrou i v očích pozorovatele. Když přijdete ke mně na tantrickou masáž, tak v tradici tantry vnímám, bez nadsázky, to ‘božské’ ve vás, váš opravdový potenciál a vaši ženskou krásu, ať už jste žena jakéhokoliv věku či typu. To, co ve vás vidím, jde i za vnější atributy, všichni v sobě máme hlubokou esenci, která vychází z naší opravdové podstaty.

Co dělá tantra masáž dobrou

Kvalita tantrické masáže – rituálu se neodvíjí od množství technik, které tantrický masér umí a zná. Je velmi užitečné znát techniky a metody, jak připravit tělo, jak rozvést energii, jak udělat masáž příjemnou, ale hloubka masáže je vždy závislá hlavně na dvou faktorech: na zralosti dávajícího a důvěře přijímajícího.

Tantrický masér, pro kterého je tantra životní filozofií, který si v životě prošel vědomě slunnými vrcholy i temnými údolími, který má úctu k sobě, váží si sebe, má se rád a umí přijímat, dá tantrickému rituálu větší hloubku, než někdo, kdo je sice technicky dokonalý, ale nezná vlastně sám sebe a má emoční či tělesné bloky. S vědomým dotekem je to jednoduché, čím víc se vědomě dotýkáte, čím víc jste s lidmi v doteku celou bytostí (a ne čistě v hlavě), tím víc se váš vědomý dotek jako tantrika rozvíjí a prohlubuje, stává se intuitivním a přirozeným.

Pro přijímajícího klienta je důležité, aby se, nakolik to jde a je mu příjemné, otevřel přijímání a doteku, s důvěrou dávajícímu. Aby měl úctu k tantrickému rituálu, respektoval dohodnutá pravidla a aby si dovolil vnímat, co se v něm a kolem něj děje v přítomném okamžiku. Bez důvěry nemůže být kvalitní tantrická masáž. Pokud přijdete k tantrikovi či tantričce a od prvního momentu vám ten člověk nesedí, tak raději odejděte a neriskujte riziko nějaké (re)traumatizace či špatného prožitku, který ve vás zanechá pachuť a odradí vás od tantry.

Pro kvalitu tantra masáže je tedy velmi důležitý úvodní rozhovor, aby se na sebe dávající a přijímající naladili, vykomunikovali vše, co je potřeba. Pokud má přijímající osobní hranice  tom, co je pro něj v doteku a v kontaktu s dávajícím příjemné a co už ne, mělo by to zaznít a musí to být plně respektováno. Klient by po rozhovoru měl mít jasnou představu, o čem tantrický rituál je, mít důvěru k dávajícímu tantrikovi.

Přenést tantrický rituál do života

Tantrický rituál může být jedinečným prožitkem, který vám přinese potěšení a sebepoznání. Je to cesta k přijetí sebe, svého těla, srdce a mysli v přítomném okamžiku. Zkušenost vědomého doteku, zkušenost toho božského v sobě stojí za to přenášet do svého života, do svých intimních vztahů s partnery i do hlubokých objetí s přáteli.