Máte rádi avokáda? Jste vegani, či vegetariáni a tyto oblíbené plody konzumujete pravidelně i několikrát týdně?

Z avokád se stal globálně, celoročně dostupný produkt, ve kterém se dnes točí spousta peněz. To se děje hlavně posledních deset let.

Avokáda se nepěstují v údolích, protože tam je větší riziko nízkých teplot, které by plody rychle zlikvidovaly. Pěstují se na svazích, kde teploty méně kolísají.

Když jsme před pár lety byli s Ivou v Kolumbii, tak tam bylo vidět hodně odlesnění a devastace na svazích okolních kopců právě kvůli pěstování avokád.

Velké množství avokád se do světa vyváží z Mexika a Chile, kde jsou vhodné podmínky.

V Mexiku byznys s avokády do značné míry ovládají drogové kartely. Běžné jsou únosy, vydírání a výpalné. Kartely si tak významně přilepšují na financování svých dalších aktivit..

V Chile jsou celé oblasti pro běžné lidi bez vody, protože voda byla odkloněna velkovýrobci avokád. Běžní lidé nic nesvedou. Spotřebitelé na druhé straně planety o ničem neví a spotřeba avokád je obrovská.

V obou oblastech se ve velkém nelegálně kácí lesy.

Z avokád se prostě stává nový palmový olej..

Je řešením přestat úplně jíst avokáda? Není to tak jednoduché, protože pěstování a prodej avokád je i tak důležitý pro mnoho místních lidí, kteří by jinak neměli obživu.

Řešením je informovanost, střídmost (nevyhazovat jídlo) a dávat přednost lokálním potravinám, které necestují přes půlku planety.

Extrémy, tlak a odsudky druhých taky nic neřeší.

Je to jako s konzumací masa. Většina lidí nebude chtít slyšet, aby úplně vyloučila maso ze svého jídelníčku. Znám taky mnoho lidí, kteří byli vegani, či vegetariáni celé roky, ale na tělesné úrovni nenašli rovnováhu a postupně se vrátili ke konzumaci masa, i když v malé míře.

Mnoho lidí je ochotno postupně snižovat spotřebu masa na rozumnou úroveň. A je dost možné, že už brzy je k tomu povedou tržní mechanismy tak jako tak. Maso bude v budoucnu pravděpodobně o dost dražší, než dnes.

Obzvlášť když skončí neetické chovy a bude třeba uvážlivě zacházet s vodou a dalšími zdroji. Už prostě nebude možné koupit kuře za pár desítek korun..

Naši předci maso často měli jen o víkendech. Ještě dost dlouho po druhé světové válce bylo maso na stole spíše výjimečně, protože prostě bylo drahé.

Vždy existuje „stín“ naší spotřeby. Ať už jsme vegani, nebo masožrouti, potřebujeme přijmout osobní zodpovědnost a stále se zajímat o svět okolo sebe..

Jaký na tohle máte pohled?

Doporučuji dokument Rotten na Netflixu, který se tomuto a dalším zajímavým tématům věnuje celkem důkladně.