Nezapojuji se příliš do vášnivých konspiračních diskuzí, protože mám pocit, že to je házení hrachu o stěnu, dnes však udělám výjimku.

🙂

Doporučuji letošní film Sociální dilema. Ten by se měl pouštět ve školách a v kruzích příznivců konspiračních teorií. Krásně ukazuje, proč je dnes společnost tak rozdělená.

Proč věříme tomu, co bylo mnohokrát vyvráceno.Jak se dají využít algoritmy facebooku a dalších sociálních sítí k tomu, aby manipulovaly širokou veřejnost.

Co začalo jako byznys model dnes hýbe vývojem ve společnosti a je politicky a ideologicky masově zneužíváno. Protože to je dnes v základech toho, jak je facebook postavený, tak s tím nejde moc dělat.

Mark Zuckeberg by musel jít proti svému byznys modelu a k tomu jej zatím nikdo nepřiměl. Ani po zneužití facebooku firmou Cambridge Analytica v případě Brexitu a v případě zvolení Trumpa.

Deset let jsem pracoval jako IT Security konzultant, spoluzakádal jsem mezinárodní centrum pro CyberRisk. (Má dlouholetá vášeň v oblasti psychologie, terapie a osobního rozvoje mne však nakonec přivedlo na jinou cestu..

Ve své bývalé profesi jsem se už před deseti lety setkával s jedním fenoménem – Rusko a Čína financovalo po světě nejrůznější dezinformační weby. Často plné konspiračních teorií a duchovního a spirituálního obsahu.

Protože mě spiritualita odmala zajímala, tak jsem tomu v rámci své práce věnoval zvýšenou pozornost.

Ty weby byly a jsou často mixem pravdy a totálních nepravd a polopravd. U nás je to hlavně Rusko, které nás stále považuje za svou sféru vlivu, viz Aeronet a další…

Skvělá reportáž Respektu vystopovala financování Aeronetu a dalších webů do Ruska. To už ale v komunitě informační bezpečnosti bylo dlouho známé a ověřené.

Dneska vidím, že je pro jinou mocnost fajn mít v ČR a dalších zemích vybudované komunity lidí, kteří jsou snadno manipulovatelní a věří věcem, které nejsou snadno ověřitelné fakty. Přitom ověřitelné jsou, jen to dá trochu práce.

Bludy a konspirační teorie se dnes šíří po internetu 8x rychleji než informace ověřené fakty. Fakta jsou totiž nudná, tak až lidi tolik nezajímají..

Hodně lidí i ve spirituální a duchovní oblasti chce něčemu věřit, místo aby se podívalo čelem na pravdu. Ostatně to je i církevní tradice, na kterou tady navazujeme. Církve manipulovaly lidi vždy výborně.

Není to náhoda, že až když v osobním rozvoji pracujete se svými nepřijatými stíny, tak se teprve skutečně pohnete kupředu a s tím se pohne i vaše partnerská, pracovní a finanční situace.

Pokud se stíny – svými neviděnými částmi – nepracujete, stavíte dům na papírových základech.

Můžete to svádět na okolní svět, ale sami jste strůjci svého štěstí.

Konspirační teorie nabízejí lákavá vysvětlení bez nutnosti podívat se skutečně do sebe. Dál se hledá viník venku. Každá konspirační teorie má svého viníka. Každá polarizuje společnost.

Současně..Kdo chce vidět jen to hezké, ten o to víc nakonec podlehne manipulacím a bludům. Kdo pozná sebe, je schopen rozpoznat i pravdu od lži. Protože nezakrývá oči před pravdou v sobě, tak nezakrývá oči před pravdou venku. Pozná pravdu i instinktivně.

A nemá problém ověřovat fakta. I kdyby odporovala jeho vidění světa.

A není nic horšího, než když se v davu sejde skupina těch, kteří nechtějí vidět, všichni se pak navzájem utvrzují ve lžích. Sociální sítě umožňují vytvářet tyhle bubliny lépe, než cokoliv jiného v naší minulosti.

Vidět pravdu je ohrožením a to vede i k agresi vůči těm, co nemají stejný názor.

Řešením je být nohama na zemi. Potkávat se s lidmi naživo – mimo svou sociální bublinu a s různorodými názory. Rozvíjet selský rozum a nevěřit bludům. Pracovat vnitřně se sebou. Ověřovat fakta. Nepodléhat strachu. Pokud víte, že jste manipulovatelní, tak si to přiznat a najít v sobě, proč to tak je.