V tomto čase si mnozí dáváte novoroční předsevzetí. Připravujete tvořivé záměry, či cíle pro rok 2020. Nastavujete nové životní zvyky. Zvažujete, co propustit ze života, abyste si vytvořili prostor pro to podstatné. Rádi byste dali pozornost tomu, co je v souladu s vaším srdcem. Chcete se věnovat koníčku, rozjet vlastní podnikání, pravidelně cvičit, nebo trávit více času s přáteli,..

I ta nejlépe míněná rozhodnutí často vyšumí do ztracena. Potkávám se při své práci s mnoha lidmi a tak vím, že je to až příliš často. 😉

Jednou z hlavních příčin je, že mnohdy zvolíme něco, co by se „mělo“. A nebo něco, co se zdá být skvělé, či vychází z přání druhých. Na hluboké úrovni nemáme pak vlastně motivaci pro běh na dlouhou trať.

A někdy se ani nedostaneme k praxi, protože jsme paralyzovaní všemi těmi možnostmi, které máme.

Níže mám pro vás v krátkosti 3 přístupy (ABC), které vám pomohou, abyste se rozhodli pro to, co je „opravdu vaše“. 😉 Jeden přístup je spíše intuitivní, druhý více systematický a třetí je kombinací obojího.:

A) Změňte prostředí. I kdyby to mělo být na pár hodin. U velkých životních rozhodnutí se však vyplatí odjet někam i na pár dní. Ideálně si dejte prostor někde v přírodě a nedělejte si žádné plány. Zastavte se. A nechte nastartovat svou intuici. Budete překvapeni, jaké souvislosti k vám začnou přicházet a jak se vám vyjasní. Úplně se odpojte od technologií i od blízkých, abyste mohli být opravdu sami se sebou a ve „své energii“. Buďte připravení konfrontovat se s prázdnotou a budete odměněni. Vemte si s sebou deník a pište, co přijde..

B) Ujasněte si své hodnoty. Jakékoliv rozhodování je snazší, když víte, co je pro vás opravdu důležité. Plány a cíle se mění, hodnoty však zůstávají. Vyplatí se dát si prostor pár dní a nebo dokonce týdnů, abyste si vybrali 3 hodnoty, které jsou pro vaše životy stálé a vychází opravdu z vás.

Je to Tvořivost – Příroda – Spiritualita? Nebo Rodina – Empatie – Služba? Či Opravdovost – Vitalita – Osobní růst?

Co vás napadne jako první? Co vám vyjde, když se podíváte na svůj běžný den? Podle jakých hodnot (ne)vědomě žijete? Je to s vámi v souladu?

Z našich hodnot vychází vše ostatní – cíle, záměry i každodenní zvyky.

Hodnoty se mohou samozřejmě v průběhu života měnit, s tím, jak se měníme my. Dejte si čas přijít na to, co jsou vaše nejdůležitější hodnoty. Ať jsou jakékoliv. 😉 Když trochu zagooglíte na internetu, tak najdete seznamy hodnot, ze kterých můžete vybírat, ale nenechte se omezovat nějakými seznamy. Vyberte své tři hodnoty a otestujte, jestli opravdu obstojí a přináší radost, smysl a naplnění do vašich životů.

Hodnoty jsou vlastně takovou základnou vaší pyramidy života. Kompasem pro každodenní rozhodování, abyste nebyli rozplizlí do všech stran a nemarnili cennou energii a čas. 😉

C) Poslední varianta pro mnohé z vás asi nebude překvapením. 🙂 Od roku 2013 jsem s mnoha muži a ženami pracoval skrze „rozhodovací konstelace„. Ty umožňují pracovat systematicky s řadou variant a přesto zahrnují i to, co často ještě nevidíme. Co si třeba nedovolíme vidět, protože to je příliš dobré, či poněkud větší. Konstelace umí pracovat, obrazně řečeno, s celým „ledovcem“ vašich životů. Nejen s tím, co vidíme nad vodou. A přesto odhalí jen to, pro co již přišel čas. Konfrontují nás s našimi omezujícími vzorci chování a pomáhají nám „uvidět“.

Nacházíme tak cenné, praktické souvislosti, které jsou ušité na míru právě vám. Ne od lektora, ani terapeuta, či kouče, ale od existence samotné. A nejlepší na tom je, že rozhodovací konstelace pracují ještě dlouho po jejich postavení a přináší nám nové obrazy a účinky pro život. Vedou nás životem, tak jak jím procházíme.

Za posledních 7 let jsem viděl řadu klientů s pomocí rozhodovacích konstelací přeskládat své životy. Dnes např. pracují v oboru, který je nejen baví, ale přináší jim více hojnosti. Nebo rozvinuli každodenní návyky, které prospívají na duchu i na těle. Našli cestu ke zdrojům vlastní síly a lásky.

Zmínil jsem tady 3 možnosti pro vaše rozhodování. Možností je samozřejmě mnohem víc a můžete libovolně kombinovat. Někdy je však dobré omezit svůj výběr a jít více do hloubky v jednom dvou přístupech a skutečně je „vytěžit“. V tom procesu lépe poznáte sami sebe.

A sesbíráte nejcennější plody, které rostou obvykle daleko z dosahu..