Nemusíme podléhat současné situaci. Máme svůj život ve svých rukách. Spoustu věcí neovlivníme a pak jsou na přijetí. Spoustu věcí, které přispívají ke kvalitě našich životů naopak ovlivnit můžeme.

Nedávejme příliš pozornosti tomu, co nám jen bere energii a nic nedává zpět. Ani politikům, médiím, stěžovatelům, ani konspirátorům a konstantním bojovníkům proti něčemu.

Tohle divadlo pojede i bez nás.

Když dáme pozornost svému tělu, postaráme se o svou energii a nejbližší vztahy a prostředí, tak to má skutečný vliv na náš život a na životy našich blízkých. Je spousta malých věcí, které přispívají k radosti ze života. A můžeme mnoho udělat i pro to, abychom se radovali z každodennosti.

Můžeme zažívat klid i v oku hurikánu. Bez ohledu na to, co zrovna děláme.

JAK přistupujeme k životu, je mnohem důležitější, než CO ve svých životech děláme. To je podstata tisíciletých duchovních nauk – například v praxi zenu člověk žije obyčejný život, ale jeho přístup je naprosto neobyčejný. A přitom přirozený.

Je smutné, že to, co je přirozené, je v této době neobyčejné. Uvolněnost. Klid. Plná pozornost tomu, co právě dělám. Plná přítomnost s druhým člověkem. Schopnost být se sebou a přijímat se, tak jak jsem. To příspívá k radosti života víc, než cokoliv jiného.

Hodně lidí je dnes v apatii a rozvíjejí pocit oběti. Mnohdy je jejich situace skutečně náročná a potřebují pomoc. Kdo však chce být obětí, kdo chce trpět a obviňovat, tomu nepomůže ani „svěcená voda“.

Je na každém, co si vybere. Můžete hledat důvody, proč něco nefunguje. Potvrzení pro to, že jste opravdu obětí. A nebo začnete objevovat cesty, jak změnit to, co změnit můžete.

A nacházet radost v tom, co vám život přináší.

Krok za krokem.

Den za dnem.