Peníze jsou téma, které se hluboce dotýká našich niterných částí. Slova níže vychází z mé osobní životní zkušenosti a ze zkušenosti mých nejbližších a klientů. Život je mnohovrstevnatý a nabízí mnoho úhlů pohledu. Učím se sám z (i protichůdných) názorů jiných a ze stejného důvodu otevřeně dávám ven názory své, aby mohla proudit inspirace oběma směry.

Moje historie peněz

Nepamatuji si, že bych měl někdy jako malý nedostatek v materiální rovině. Taťka dobře vydělával a maminka s babičkou byly štědré a chtěly mi dopřát. Přesto jsem často, hodně na dovolených, i při jiných příležitostech, cítil, že „peníze nerostou na stromě“ a „všichni nás chtějí obrat“. Tohle bylo asi hodně přesvědčení mého táty, který ty kačky neuměl úplně pustit. Tátovi jsem na druhou stranu hodně vděčný, že mi nedal v tomhle ohledu nic zadarmo. Už od základní školy jsem chodil po brigádách. Vydělal jsem si na kolo, a z velké části i na první počítač. Uměl jsem si našetřit a dát peníze za něco, co pro mě mělo velkou hodnotu. Nebyl jsem líný během vysoké školy vyjet pracovat do zahraničí jako to dělá řada studentů.

Jsem ve znamení býka a peníze pro mě vždy znamenaly určitou formu zajištění a svobody. Určitý zlom přišel, když jsem pracoval po VŠ na zaoceánských lodích. Měl jsem za sebou pár kontraktů na pozici někoho, kdo se stará o chod internetových center, wifi, o satelitní hovory a pracuje s klienty. Byla to samostatná práce, která vyžadovala mix obchodních, komunikačních a technických dovedností. Vydělával jsem dobré peníze a měl jsem minimální náklady na život. Odtamtud jsem se v 26 letech dostal na další zajímavou pracovní pozici, kde bych pravděpodobně během několika let vydělával v přepočtu nějakých 200 tisíc korun měsíčně.

Důležité rozhodnutí

Pamatuji si, jak se ve mně pár týdnů před odjezdem na novou pozici a na moji loď na Havaji něco „zlomilo“. Uvědomil jsem si, že je snadné vydělávat dost peněz, pokud tomu obětujete vše ostatní. A že takto to nechci. Moje tělo také říkalo jasné „ne“. Odmítl jsem kontrakt a s prací na lodích skončil. Život mi krásně ukázal a dnes jsem vděčný za své tehdejší rozhodnutí. Bylo snadné v následujících letech odmítat zajímavé pracovní nabídky, kde bych nemohl být v rovnováze a nemohl žít životním stylem, který mi vyhovoval.

Hodně se nastartoval po této zkušenosti můj osobní rozvoj, dal jsem prioritu jiným věcem, než penězům. Vztahům, volnému prostoru v životě. Měl jsem učitele přes jógu a meditaci, kteří byli v opačném extrému a hlásali, že peníze jsou zdrojem zla ve společnosti a já jsem pokyvoval, že tak nějak tomu bude a bez velkého platu jsem si připadal tak nějak „čistší“. Přišlo mi ctnostné, že jako hodně specializovaný konzultant v regionu beru polovinu toho, co mí kolegové v Praze za srovnatelnou práci a zodpovědnost. Bylo to asi takové nevyhnutelné otočení se kyvadla z jednoho extrému do druhého.

Finanční zajištění na úkor rodiny

Další uvědomění přišlo o řadu let později. Živil jsem svou rodinu, Ivča s Kubíkem doma na rodičovské. Uvědomil jsem si, že to, že mohu zajišťovat svou rodinu po finanční stránce mi dává dobrý pocit ze sebe. Muž ve mně byl uspokojen. Peníze jsou pro řadu mužů jednou z forem lásky, kterou dávají směrem ke svým nejbližším. Alespoň tak jsem to měl vždy já a je to ve mně na určité rovině dosud. Tehdy jsem už pracoval hodně v osobním rozvoji se skupinami v Pardubicích na týdenní bázi. Meditace. Prace s vnitřním dítětem. Vztahové kurzy. Rituály. Konstelace.

Táhlo mě to. Abych se mohl naplno věnovat tomu, co mě baví. Viděl jsem, že bych to po finanční stránce dokázal, ale vyvíjel jsem na sebe veliký tlak na zajištění rodiny. Na jistoty. Nechtěl jsem odejít z té stabilní práce, která mi dává pevný plat každý měsíc. Děsil jsem se toho, že by moje rodina strádala. A tak jsem raději jel nějaké čtyři roky paralelně dvě práce. Chodil jsem do jedné práce brzo, na šestou. Abych mohl odpoledne a večery věnovat klientům v osobním rozvoji.

Klasický životní paradox. Dělal jsem pro rodinu něco, co nakonec bylo těžce na úkor rodiny. Chvíli mi trvalo než jsem to uviděl, další čas to chtělo, než jsem s tím něco udělal. Život mi samozřejmě dával jasné signály. Párkrát jsem se nadoraz vyčerpal. Párkrát jsem musel přerušit a naplno se věnovat rodině ze všelijakých zdravotních nebo urgentních důvodů.

Zkušenost je prostě nepřenositelná.

Výměna a energie nejistot

Nakonec jsem se s velkou podporou rodiny a přátel rozhodl a dal jsem výpověď v práci, která mě nenaplňovala. V práci jejímž hlavním pozitivem byla iluze jistoty. Začal jsem se věnovat naplno tomu, co považuji za své poslání a kde mám své silné stránky. To na nějakou dobu vyvolalo další sérii strachů. Když jsem toto rozhodnutí udělal, tak jsem stále byl jediným zdrojem příjmů v rodině. Když pracujete jako nezávislý člověk na volné noze, tak je to výborné. Vidíte, za co ty peníze dostáváte. Dává to celé smysl. Je to jasná výměna energie a funguje to. Není to, jako když vám jednou za měsíc na účet přistaně nějaká částka a vy vlastně někdy pořádně nevíte za co.

Současně je to nemilosrdné. Když se flákáte, když děláte chyby, tak vám to existence někdy jasně ukáže. Projeví se to i po finanční stránce. Taky je to celé dost náhodné, bez ohledu na to, co děláte. Jednou vám na seminář přijde lidí hodně a je to fajn. Jindy jste rádi, když pokryjete náklady. Tohle nutí člověka vnitřně dospět. Přijmout zodpovědnost za svůj život. Pustit svoje představy. Řešit si vztah ke svým nejbližším. Není šéf, na kterého byste mohli nadávat. Můžete nadávat na systém, ale stejně si nepomůžete. 😉 Je lepší tu energii dát tvořivým směrem.

To pro mě byla a je velká škola. Umět se s důvěrou odevzdat svému poslání, své cestě. I když to zrovna není dobrý. Sledovat signály. Samozřejmě potřebuji udělat ten svůj díl. Jít s kůží na trh. Uvědomit si svou hodnotu. Získávat zpětnou vazbu, jestli to, co dávám ven, má skutečně hodnotu pro druhé. Dívat se do zrcadla, které mi život neustále nastavuje.

Ztráty učí hojnost

Během posledních let jsme s Ivou měli z nejrůznějších důvodů víc finančních ztrát, než za celý předchozí život. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem pochopil, že to nejsou ztráty. To mě život učí, abych uměl peníze pouštět. Ony pak o to lépe přichází.

Když bych chtěl velké zisky, ale nedovolím si mít velké ztráty, tak jak je to v souladu? Když bych rád přijímal, ale nedovolím si stejně hodně vydat, tak to asi celé nebude fungovat. Zákon o dávání a přijímání je poměrně neúprosný.

Semtam mě někdo osloví, že by rád rozjel svoje podnikání v osobním rozvoji. Rád by si tím vydělával na živobytí. Někdy doporučím kvalitní seminář u kolegy lektora v oblasti, které se chce věnovat. Stojí se vším všudy třeba 10 – 15 tisíc za týden. To tomu člověku přijde opravdu moc. Neumí si představit, že by vydal takovou částku, ale ještě víc se bojí, že by si takovou částku prací s lidmi za týden vydělal.

Peníze jsou vedlejším efektem

Když se bavím s jinými lektory, kteří se živí na volné noze osobním rozvojem jako já, tak máme jedno společné. Většinou nám o peníze opravdu nejde. 🙂 Umíme je sami rychle utrácet za osobní rozvoj. Chceme to dělat dobře. Máme nějaké vědomí vlastní hodnoty, máme se rádi a je fajn, když se to odrazí i ve finanční hojnosti a finančním zajištění pro sebe a blízké, ale není to priorita. Ani nemůže být, pokud tuhle práci chceme dělat dlouhodobě a mít z ní radost. Peníze jsou pak „jen“ vedlejším efektem.

Většina lektorů, kteří mě inspirují, by dělala, co dělá, i kdyby ty peníze za to nedostávali. Chápou, že jsou ve službě života, ve službě něčeho většího a to je baví. Současně chápou, že když to tak mají, tak se o ně existence postará. Stačí důvěřovat. Ano, nesedí na zadku. Někdy hodně makají. Prostě práce s lidmi na dřeň. Myslel jsem si, že mám náročnou práci, když jsem byl zaměstnanec, ale teď teprve vidím, jaké výzvy přede mne život dokáže postavit skrze klienty a podmínky, kteří přichází. Někdy zabojuju. Pak mi to nakonec dojde, s pokorou přijmu, děkuju a hledám pochopení.

Co jsou tedy peníze?

A ještě k penězům. Vnímám, že pro řadu lidí jsou opravdu tím zdrojem zla, na který mohou svést stav planety, a vlastně na ně hodit téměř cokoliv. Situaci nepomáhá, že tady máme řadu nemocných oligarchů, kteří jsou penězi a mocí tak posedlí, že jen hromadí a hromadí a nejspíš si ani neudělají čas, aby si užili, co mají. To jsou ti, kteří mají ve finále nejméně a jsou nejvíce chudí.

Když peníze stavíme v konstelacích, tak se opakovaně ukazuje, že je to energie. Je to čistá energie. Ani špatná, ani dobrá. Záleží na tom, kdo ji uchopí. Peníze se rády dají uchopit a spolupracují, když cítí dobrý záměr. Když cítí, že je někdo usilovně nedrží. Když peníze ví, že nebudou skládány do bahnitého uzavřeného rybníčku, ale budou si bublat ve svižné říčce, tak se jim to líbí.

Peníze jsou taky indikátorem. Ukazují, jak daleko jsme se dostali na své cestě. Jestli lpíme, nedůvěřujeme existenci, jestli nemáme vědomí hodnoty a neumíme se ocenit…tak nám to peníze ukážou. Jasně.

Pokud jsme odpojení od své původní rodiny takovým tím blbým způsobem, kdy své rodiče prostě neuznáváme a stali jsme se, obrazně řečeno, vyschlými, tak se energii peněz u nás taky líbit nebude.

Jeden kvíz na závěr. Konstelace, která se docela často v nějaké variaci opakuje..

Je tady muž, který usilovně vydělává, podniká. A ty peníze by rád hromadil, protože někde v sobě má třeba velký pocit nedostatku. Pak je tu žena, často jeho partnerka, nebo milenka, která ty peníze bere a nakupuje. Vyměňuje je za statky a prožitky. Dělá to někdy s velkou radostí a pocitem života. Pak tam taky stojí někdo v roli té energie peněz.. Za peníze většinou stojí žena. Ženy umí lépe a lehčeji proudit. 😉

Co myslíte, u koho ty peníze stojí? Proč zůstávají?

Samozřejmě, že jsou poblíž té partnerky a říkají, že už by tady dávno nebyly, nebýt jí..

Mám to velké štěstí, že vedle sebe mám právě takovou ženu. Hodně mě, nejen v oblasti peněz, za poslední roky naučila. Jsem vděčný i za své klienty, kteří mě v tomto tématu také opakovaně učí. A nakonec děkuji existenci, která ví, co je pro mě dobré. Já jen někdy nevidím celý ten obrázek. 😉

——–

Pokud byste rádi pracovali se mnou a se svým tématem peněz, hojnosti, či poslání, srdečně vás zvu na některý ze svých konstelačních seminářů. Všechny semináře najdete v nabídce na těchto stránkách.