Nemusí být dobré konfrontovat se napřímo se situacemi, které v nás zanechaly traumatickou stopu. 

Trauma je vnitřní rozdělení – naše reakce na životní situaci, která pro nás byla příliš obtížná, než abychom ji tehdy dokázali zpracovat tělesně, fyzicky, duševně.

Když nemáme dostatečné zdroje, abychom integrovali části sebe, které byly dlouho oddělené – a přesto se vystavujeme spouštěčům traumatu – je tady zbytečně vysoké riziko retraumatizace.

Při retraumatizaci se traumatická situace zopakuje. Pro tělo to je reálný šok, aniž by došlo k uvolnění dlouho zadržované energie, pocitovému pochopení a k obnovení celistvosti. Vnitřní energetický „uzel“ se o něco víc utáhne. 

Tělo má svou moudrost a když nemá potřebné zdroje a kapacitu, tak samo od sebe problematické vzpomínky, situace a energie nepustí na povrch. Pokud to nevynutíme, nepřivodíme svým tlakem.

Práce s traumaty je o trpělivosti a respektování procesu. Co skutečně potřebujeme, je vytvářet si zas a znovu podmínky, abychom se cítili propojení s lidmi, kterým důvěřujeme. 

Uzdravení a obnova přichází spontánně, když jsme dostatečně uzemnění, uvolnění a cítíme se v bezpečí. Když nevíme, kde začít potřebujeme pozvolna experimentovat s tím, co nám tyto kvality přináší. 

A znova, nesmírně pomáhá, když kolem sebe máme uzemněné, uvolněné lidi, kteří jsou sami ukotvení v pocitu bezpečí a v důvěře v život. 

Náš autonomní nervový systém je zázrak. Umí se adaptovat i na složité životní podmínky a ochrání nás v náročných psychických, vztahových a dalších životních situacích. 

Potíž je, že mnohé životní adaptace, které nás v minulosti chránily, mohou být dnes tím, co nás tak vyčerpává. 

Když jsme se jako malí museli odpojovat od svých pocitů, protože jsme nevyrůstali v emočně stabilním prostředí…. Tak nám to stejné odpojování se od pocitů o několik desítek let později může přinést chronické fyzické potíže. Dnes je mnoho studií, které dokazují spojitost nemocí a neřešených traumat minulosti. 

Skvělé je, že naše tělo má úžasnou schopnost obnovy, když s ním začneme vědomě spolu-pracovat. 

Za cca měsíc se potkáme v Centrum Živá voda na semináři Procitnutí do Života (odkaz v komentářích), kde mimo jiné budeme pracovat také skrze úžasnou polyvagální praxi. 

Získáte přirozené přístupy a hlavně zkušenosti pro to, abyste se cítili zdravě a celistvě ve svém těle, plní energie. Pokud máte pocit, že teď pořádně nevíte, co to je být skutečně uvolnění a hraví, nebo se radovat bez příčiny, tak i pro vás je tento seminář. 

Seminář je vhodný pro kohokoliv, kdo nachází cestu k vnitřní svobodě, autentickému spojení se sebou a s ostatními. Současně bude inspirací i pro terapeuty, maséry, bodyworkery a další pracovníky v pomáhajících profesích.