Jaká lidská potřeba je v těsném závěsu za potřebou bezpečí, nasycení, osobního zázemí?

Je to potřeba být viděna, vyslyšena a především chápána. A je to přesně to, čeho se nám v tomto věku tak nedostává. Kvůli neustálému přívalu podnětů a informací z okolí jsme se přirozeně naučili vytěsňovat, přesměrovávat a vypínat. Naučili jsme se plnit zadání a úkoly. A když druhá strana chce být jednoduše vyslyšena a přijímána, tak spíš hodnotíme, nabízíme rady a řešení.

Radíme pro sebe, nebo pro druhé? Podívejte se na své rady druhým a zjistíte, že jsou na míru šité pro vás samé. A je za nimi často skrytá potřeba jistoty, uznání a ocenění.

Propojení dvou lidí nenastalo. Protože oba čekají na svůj prostor ke sdílení toho svého. Výsledkem je pocit prázdnoty a osamocení, i když jste ve společnosti..

Když máte něco intimního, co byste jen tak s někým nesdíleli a chystáte se to sdílet s blízkým člověkem a on/a právě neslyší…tak vás to zraní. Příště si dvakrát rozmyslíte, jestli vlastně něco důležitého sdílet.

Jsou to vaše pocity a je třeba za ně přijmout zodpovědnost. Pobýt s nimi a pochopit je. A pak danou situaci komunikovat s tím, kdo pro vás nebyl, když jste ho potřebovali. Děláte to pro sebe. A proto, že vám za to ten přátelský, milenecký, či partnerský vztah stojí. Uzavřít se v sobě znamená vzít vztahu šanci a započít proces vzájemného oddalování se.

Často se ukáže, že druhý si vůbec není vědom, že někde udělal chybu. Vůbec nechápe, že spustil vaše zranění. Vidí jen vaši reakci. A z ní je zmatený. Pokud vaše upřímné, pocitové sdílení dopadne na úrodnou půdu, může to být cenná příležitost pro sebereflexi. A prohloubení vašeho vztahu.

Chce to odvahu. Odvahu být znovu zraněn. Protože tím, že budete komunikovat, co vás bolelo, možná taky jen spustíte u svého protějšku obrannou reakci. Protiútok, či obhajování. Uzavření se. Ukažte, že přijímáte zodpovědnost za své pocity a nehážete to na druhého. Přijměte, že druhý je taky jen člověk a dejte mu čas a prostor, aby si mohl uvědomit, co je potřeba. 😉 Pokud uděláte svou část a pak to pustíte, výsledek přijde.