Velmi snadno se sami můžeme stát těmi, které kritizujeme, hodnotíme, se kterými bojujeme. Jakékoliv vítězství za cenu obětování svých hodnot a principů nese trpkou pachuť. Obzvlášť tento den, v tomto čase, to chce větší míru bdělosti.

Pokud bojujete za svobodu tím, že omezujete právo na svobodu názoru a vyjádření druhému, tak v čem jste tak jiní? Víc a víc se v naší společnosti konfrontujeme s názory, které jsou pro nás často cizí a nepochopitelné. Je však třeba respektovat volby a názory druhých a smířit se s tím, že i kdyby jejich postoj byl, z našeho pohledu, sebehloupější, tak je větším tlakem a bojem nepřesvědčíme. Můžete mít i výborné argumenty, pokud však podprahově vysíláte např “já mám pravdu, jsi blbec”, tak se nikam s druhým nedostanete. Můžeme druhé přesvědčit a inspirovat svým příkladem, ukázkou toho, že život se dá žít a vnímat i jinak. Že jsou mnohé tvořivé úhly pohledu na žití. A nechat jim svobodnou volbu, pokud si sami vážíme svobody a nevyvíjíme tlak.

Vím, že na úrovni celé společnosti je to trochu problém…pokud umíte žít svobodně a nezávisle a vadí vám ten postupný trend omezování svobod ve jménu nejistot a strachů některých lidí, tak máte stále různé volby.

 Můžete si vytvořit svou (třeba spirituální) bublinu, dříve nebo později však život pronikne pravděpodobně i do ní. Nebo se můžete vymezovat a bojovat proti něčemu, nebo za něco. Což v dualitě tohoto světa nevyhnutelně znamená, že budete živit i ten opačný pól, tu druhou stranu, kterou nechcete vidět, nebo proti které bojujete. Podívejte se na současnou veřejnou situaci. Oba póly jsou stále silné. A nebo můžete jít do své síly a lásky a stát se sami lídrem a inspirací pro řadu druhých lidí. Nikdo z nás není dokonalý. Všichni máme své stíny a slabosti, stejně jako světlé stránky a dary.

 Počítá se však upřímný záměr stát se sami tím, co byste rádi viděli i kolem sebe. Možná vidíte i další možnosti, které byste rádi projevili a vytvořili. Jen do toho. Jsme tady na Zemi, abychom se učili skrze zkušenost, skrze objevování nových cest.

 Vše, co se právě děje, je nová příležitost. S vědomým, tvořivým přístupem ji můžeme proměnit..