Jsem ohromně svobodomyslný člověk. Na moji svobodu mi nikdo nesmí sáhnout. Ano, jsem na to citlivý kvůli předchozím, životním zkušenostem. Respektovat svou svobodu mi dává větší cit pro respektování svobody druhých. Našel jsem si ženu, která to má velmi podobně. A náš syn to ohledně potřeby své svobody dovedl na další level. Jak už to s našimi potomky bývá. 🙂

Velkou část svého života jsem se spoléhal jen na sebe. Byla to ochrana sebe samého před možnými komplikacemi a zklamáním. Neuměl jsem příliš spolupracovat s druhými. Pracovně jsem to měl nastavené většinou tak, že jsem byl sám svým pánem. A když už byl nějaký šéf, tak byl často stovku (nebo tisíce) kilometrů daleko. Naučilo mě to do jisté míry všestrannosti a schopnosti spolehnout se sám na sebe. A raději jsem udělal práci za dva, než abych „musel“ spolupracovat.

Tyto dny se dívám více zpět. Je takový přirozený čas rekapitulace. Propouštění, aby člověk s větší lehkostí mohl jít do nového, co je za dveřmi.

Skupinová podpora

A já se dívám na svou cestu a uvědomuji si, co všechno se během let změnilo.. Můj osobní rozvoj se rozjel až v momentě, kdy jsem se skutečně dokázal s důvěrou „odevzdat“. Až když jsem si dokázal říct o podporu. Nejvíc mi daly semináře, kde jsem mohl čerpat z dlouhodobějšího kontaktu s komunitou lidí, kteří měli spoustu (často odlišných) pohledů na věc. Čím rozmanitější, tím lepší. Mnoho nastavených „zrcadel“, prožitků a sdílení. Mnoho individuálních záměrů a také společné záměry, které měly skupinově skutečnou sílu.

Nejdřív jsem se bál, že v tom ztratím sebe. Logicky, protože v mládí mne rodiče nenaučili mít své hranice. Postupně jsem naopak sám sebe začal objevovat. Začal jsem především díky skupinám a komunitám zjišťovat, kdo jsem já, co máme všichni společné a v čem jsme každý jedinečný.

Své skutečné silné stránky a dary jsem objevil v prostředí skupinové práce. Mohl jsem naživo sledovat, jak se moje vnitřní změny projevují venku ve světě. I skrze vztahování druhých ke mně.

Nebylo to vždycky jen hezké. Semtam jsem si pěkně naběhl a natloukl si nos. Přesto se to dělo v chráněném prostředí a všechno to bylo neocenitelné pro můj každodenní život.

Uvědomuji si dnes, že ty skupiny a komunity na seminářích, které mi dávaly dlouhodobější podporu na mé cestě, byly stejně důležité jako to ostatní. Stejně důležité jako samotný obsah a esence a zkušenost, kterou předávali lektoři, kteří je vedli.

Klíčový rok

Tohle je klíčový rok. Vím, že to opakuji pořád. Dělám to proto, že v našich životech zpětně nejvíce litujeme promarněných příležitostí.

Někdy, relativně nedávno, jsem měl hodně signálů, že je čas vykročit určitým směrem…a já jsem to přesto neudělal. Sekl jsem se svou hlavou, nebo na své nepropuštěné emoci. Držel jsem se něčeho, co byl už čas pustit. Byl jsem paličák.

Nakonec jsem vykročil, ale zbytečně jsem se připravil o přirozený, pozvolný přechod k tomu novému. Pokud máte rádi dramata navíc, tak budiž. V minulosti jsem to tak měl taky. Víc dramat, víc akce na hraně, víc zvládání na poslední chvíli. Prý dobrodružství. 🙂 A pak zase opačný extrém…apatie, či letargie, kterou jsem někdy vydával za nadhled, uvolnění a prostor pro sebe.

Dnes to už vidím jinak. Každé drama navíc nás stojí naši pozornost, energii. Stojí nás život. Jsou to zkušenosti, ale je třeba si přiznat, kdy je to už jen zdržovací taktika. Kdy jen zdržujeme sami sebe od toho, abychom tvořili krásné věci a byli skutečně sami sebou.

Abychom nechali rozkvést své dary.

Viděli sílu a lásku, kterou v sobě máme.

Užívali si klid a mír v sobě.

——–

Zvu vás do podpůrné komunity a esence cyklu Nebe na Zemi. Můžete se přihlásit samostatně na úvodní seminář, který proběhne v Pardubicích 9.-10. března. Ten vám dá mnohé pro váš život sám o sobě. Budu s vámi pracovat individuálně i skupinově. Samostatné přihlášení je ještě možné i na první blok – Spojení se Zemí (12.-14. dubna), který bude v Živé vodě v Podkrkonoší. Při přihlášení na celý cyklus budete čerpat z komunity lidí, kteří jsou rozhodnutí vykročit ze stínu. Pro vás připravuji online podporu pro každodenní, životní změny. Živé semináře budou jen jedním dílkem skládačky.