Jedeme dlouho v zápřahu. Neustále v pohotovostním módu, abychom mohli okamžitě reagovat na požadavky své mysli i okolí. Nedopřejeme si čas na totální uvolnění. Zřejmě si myslíme, že v totálním uvolnění bychom byli méně výkonní.

Je tu další důvod. Pro totální relax je třeba udělat něco, co se zdá být pro spoustu lidí tou nejnáročnější věcí. Plně se odevzdat.  S důvěrou. Tady má slovo naše tělo a mysl. Mají paměť a stačí jedna silná, zraňující zkušenost, abychom se raději moc v životě neodevzdávali.

Ze stavu plného odpočinku se také obyčejně dostáváme nějakou dobu a trvá, než se zase rozjedou kola naší kreativity a pracovitosti. Naskakuje FOMO: fear of missing out. Strach, že bychom mohli o něco přijít. Že by nám mohlo něco utéct. Jsme stále na telefonu, na facebooku, k dispozici.

A tak zůstáváme dlouhodobě v módu standby. Kontrolka svítí a nám to umožňuje být okamžitě připraveni na cokoliv. A za vysokou cenu. Jsme standby i ve spánku. A pomalu, potichu nám uniká to nejcennější co máme. Naše energie, náš život. Skrze neustálé svalové napětí, tenzi v našem těle i mysli.

Po čase zapomeneme, jak ten stav totálního uvolnění vypadá. Stav trvalého napětí je teď naším normálním stavem. Nevyhnutelně přijde vyčerpání. Nechápeme, co se stalo a hledáme složité odpovědi, jak se to mohlo stát. Hledáme řešení našeho problému. Abychom mohli pokračovat dál v tom, co jsme dělali dosud. Standby tlačítko dál svítí. Někdy s nějakým seminářem, metodou nebo moudrou knihou získáme trochu času a energie navíc..

Chce to hodně bdělosti a každodennosti, abychom se vrátili zpátky tam, kde jsme začali. Představte si, jaké to bylo, když jste se vznášeli v plodové vodě. 😉 Někdy ta bdělost přijde až potom, co jsme vyhořeli. Nemoc nám taky milosrdně ukáže, jak to vypadá, když se všeho pustíme. Někdy však nemusíme padnout na dno. Dostaneme zpětnou vazbu od blízkých lidí, kterým na nás záleží a pustíme si to v ten správný moment k sobě.

Jdeme opět hloub a hloub. Vracíme se domů. Do většího uvolnění a otevřenosti životu. A znovu se učíme nekonat. Uvolňujeme se do umění nechat někdy záležitosti svého života – své myšlenky, tělesné vjemy, emoce a vnější podněty tam, kde zrovna jsou. A přichází vnitřní klid a mír. Zdánlivě přichází, protože tyto kvality tu byly vždycky automaticky a nadosah. Pod všemi těmi blikajícími standby kontrolkami a ruchem světa.

A tak se zhluboka nadechněte do svého těla a podívejte se dovnitř.

Standby nebo uvolnění?

—- —- —-

Pár tipů pro prevenci a návrat do rovnováhy:

  • Dělejte častější pauzy při práci. Aspoň jednou za půl hodiny se pohodlně opřete do židle, zavřete si oči a dejte si pár hlubokých nádechů a výdechů. Projeďte si celé tělo od hlavy k patě a vědomě uvolňujte svaly. Abyste na tyhle pauzy nemusli myslet, udělejte si připomínku do telefonu nebo do svého diáře. Zkuste si to den a vnímejte, o kolik máte večer víc energie.
  • Věnujte se aktivitám, které střídají tělesný pohyb s naprostým uvolněním a zastavením. Výborná je jóga, dynamické meditace nebo jednoduše vytřást celé tělo a pak si na pár minut lehnout a vnímat svoji energii.
  • Hudba. Harmonická hudba dokáže divy. Klasika je v tomhle ohledu jistota. Na youtube nebo na spotify najdete spoustu relaxační a meditační hudby. I za 15 minut vám vaše tělo poděkuje. Uvolnit se báječně můžete i při tanci, skvělý je uplift trance. 😉
  • Dopřejte si pravidelnou masáž, abyste dostali nahromaděné napětí ze svých svalů. Dobrý masér či masérka vás dostanou do kontaktu s vaším tělem a získáte zpětnou vazbu, kde nejvíc hromadíte napětí. Můžete pak účinněji předcházet tuhnutí těla.
  • Kraniosakrální biodynamika. Výborná metoda osobního rozvoje, která velice jemným způsobem podporuje naše vědomí a vnitřní zdroje. Vede k uvolnění a vnímání našeho vniřního plynutí. Doporučuji vyzkoušet.
  • Experimentujte a objevujte. Přijdete na to, co nejlépe funguje vám, co vás baví a je pro vás přirozené.

V pátek 11.11. od 19h věnuji v Pardubicích jeden večer meditaci. Ta představuje báječný způsob, jak se uvolnit a probudit v sobě svého vnitřního pozorovatele. Meditaci se věnuji řadu let a je pro mě medicínou. Pozvánku naleznete pod přehledem akcí na tomto webu.