Každý z lektorů, terapeutů, bodyworkerů, koučů, průvodců a dalších lidí v podobných profesích má specifický přístup k práci s klienty. Ta rozmanitost a svoboda výběru, kterou u nás v ČR máme je docela úžasná a ve světě není běžná.

Každý v nějaké fázi své cesty potřebujeme něco jiného. Aby mohla nastoupit nová fáze, je však třeba tu předchozí fázi opustit. Vnímám, že určitým znakem zralosti u človíčka, který přijde ke mně na konstelace, nebo na rituál, je přijetí osobní zodpovědnosti za svůj život. Bez osobní zodpovědnosti není ani skutečné svobody. To je o vnitřním vývoji, ne o vnějších okolnostech. Je znakem vnitřní moudrosti, když si z něčeho vyzobáte to, co je tam pro vás a jdete dál.

A přitom se umíte upřímně podívat, jestli před sebou právě neutíkáte.

Asi není náhoda, když potkáte nějakého léčitele a ten vám čistí auru a čakry. Ani není náhoda, když potkáte někoho, kdo vám dá přesné instrukce, co byste měli udělat, aby vše bylo v nějaké oblasti fajn. Někdy to vychází z jejich osobní zkušenosti, někdy z určitého napojení.

A přesto..

Nakonec je to jen o nás samých, co si z toho všeho vezmeme. Nikdo, skutečně nikdo není odborníkem na náš život. Může nám dát vodítka, cennou inspiraci, upozornit nás na zdroje, které jsme nevyužili. Třeba zprostředkuje nějakou zkušenost, která je pro nás cenná..

Nikdo nás však nezachrání. 🙂

Takhle život nefunguje. Tohle není hra, která má jasně daná pravidla a záruky.  To by nebylo žádné dobrodružství.

Naše duše ví, ale někdy nepoví. 🙂

Jen my sami si můžeme upřímně odpovědět, jestli jsme náš život svěřili do rukou někomu jinému a jestli se na něm náhodou nestáváme závislými. Závislí můžete být i na člověku, který dělá dobrou práci.

Jako vždy to není ani tak o tom, jak to vypadá navenek, jako o tom, s jakým vnitřním postojem se to děje..

Někdy dostanete dobře míněnou radu, abyste pak udělali přesný opak. Někdy na vás okolí tlačí ze všech sil a všichni vám říkají „ne“. A život vás zrovna postavil do zkušenosti, kdy máte i tak říct „ano“.

Nevzdávejte se své svobodné volby. Nikdy. Cena je příliš vysoká.