Setkávám se v duchovních kruzích často s názorem, že demonstrace a podobné věci nemají smysl.: „Nedávej tomu energii.“ „Nešpiň se tím.“. „Nastavuje to zrcadlo, vyřeš to v sobě.“ „Stačí meditovat.“

Ano, současná situace nám nastavuje zrcadlo. Jak uvnitř, tak venku. Když budete vnitřně nasraní a v boji, budete se stále na něco chytat, tak se tím nic moc nezmění..

Žijeme však reálný život, stále jsme součástí různých systémů, jsme součástí společnosti. Narodili jsme se do této doby. Je super zpracovávat si věci na vnitřní rovině, protože to dává velký smysl. A někdy je třeba udělat i vnější kroky a neschovávat se za duchovno. Nemusíte si ujíždět na boji, vzteku, můžete však vyjádřit svůj názor, slušně, jasně a přímo. I s dobrým pocitem.

Kdyby se před lety nedemonstrovalo v Pardubicích, tak jsme dnes měli úhledný park, ale nebyly by v něm už ty vzrostlé stromy.. Většina se měla vykácet. Klasická situace: „Vylít dítě i s vaničkou“. Dnes máme úhledný park, i s těmi starými krásnými stromy. 😉 V době, kdy je více sucha a veder to mnoho Pardubáků oceňuje.

Ještě jeden příklad.

Když na vás někdo vytáhne kudlu, tak nebude čas zpracovávat si to uvnitř, budete se prostě bránit. Určitě pomůže, pokud v ten okamžik dokážete být plně přítomní a nenecháte se přemoci strachem. Současně však použijete své ruce, svou energii, svůj hlas.. Nemusíte do toho jít se stejnou agresí jako ten druhý, prostě uděláte, co je potřeba.

Tohle je možná extrémní příklad. Pro lidi, kteří si váží svobody, demokracie (ač to má celé své mouchy, jako každý systém) a slušnosti ten pohár přetekl. Možná přetekl i pro vás a spirituální okolí vás odrazuje, že tohle je ee. Dejte na svůj pocit a udělejte, co vnímáte sami za sebe jako správné.. Mnozí si pamatujeme doby minulé. Nevím jak vy, já bych to zpátky nechtěl. Pasivitou se příliš nezmění a ač sám znám sílu kolektivní meditace, modlitby, duchovní praxe, tak vnímám, že život má více rovin..

Jsme v čase turbulentních změn. Ukazuje se, že kapitalismus a tržní ekonomiky nemohou nadále fungovat jak fungují. Potřebujeme se postarat i o ty, kteří teď tahají za krátký konec lana. Musíme přehodnotit i svůj přístup k přírodním zdrojům. Máme EU, která není zrovna dokonalá, ale vyvíjí se. Jsme součástí celku, který nás respektuje jako rovnocenného člena. Což se nedá říci o uskupeních, jejichž součástí jsme byli ještě v minulém století. Celkově jsme na tom jako jednotlivci i společnost lépe, než jsme kdy byli. Je na na nás, jak to bude v příštích letech..

Přidávám experimentální konstelaci od Vojty Franče. Posledních 5 let fandím jeho práci. Jsem taky zaměřený zkušenostně. Než abych teoretizoval, raději ty věci „konstelačně postavím“ a dívám se v souvislostech. Mnohé z globálních konstelací, které jsme se skupinami stavěli byly v pozoruhodném souladu s konstelacemi, o kterých Vojta na svých stránkách a na fb píše.

Na viděnou na Letné. 😉