Poslední týdny pracujeme s klienty hodně na téma hranic.Není to o tom, že by lidé nevěděli, co by se mělo v jejich vztazích změnit. Často vědí, jak by jejich hranice s partnery, rodiči, šéfy, či dalšími lidmi měly vypadat. Mnohdy tuší, co by mohli, či měli udělat.

Není v pořádku, že rodiče si k nám mohou jezdit bez ohlášení, kdykoliv chtějí. Není oukej, když se žena stará o celou domácnost i o děti, do toho pracuje z domu a partner není přítomný.

Asi něco hapruje, když vám kamarád zavolá, jen když něco potřebuje, vymluví se ze svých problémů, ale pro vás tady není.Je třeba něco změnit, když na nás šéf přenáší zodpovědnosti a rizika, které patří do jeho kompetence a nutí nás dělat práci, za kterou je placen on.

Problém je v tom, že většina lidí má dlouho pocit, že by to měli zvládnout sami. Odkládají to nepříjemné kvůli dalším blízkým a kvůli nepříjemným pocitům, které se při nastavování hranic nevyhnutelně vynoří..

Až když jde opravdu do tuhého (agrese, manipulace,..), tak vyhledá člověk podporu. Tou dobou je však destruktivní vztah se slabými, nebo rovnou neexistujícími hranicemi již dlouho zajetý.

Špatné návyky jedou tak dlouho, že se z toho stala samozřejmost a norma.

Ti, kteří vaše hranice tak samozřejmě překračují – a čerpají z toho výhody – mnohdy ani nevidí, co je špatně. Jsou tak zvyklí i ze svých původních rodin.

Mnohdy si nacházíme partnery a kolegy, se kterými vznikají stejné situace jako v našem dětství.

Nastavování hranic může být velmi bouřlivé, protože druhá strana často něco takového zažívá poprvé a má pocit, že problém je zcela u vás.

Pachatel a oběť jsou vždy velmi provázaní a rozpletení je mnohdy dramatické.Pokud máme my problémy se svými hranicemi, tak potřebujeme přijmout zodpovědnost.

Nemůžeme čekat, že se něco změní z druhé strany.Tam kde byly dlouhodobě problémy s hranicemi, tam v současné korona situaci často dochází k neudržitelnému stavu.

Už nemůžeme zavírat oči. To je dobrá zpráva, když člověk se svými hranicemi začne pracovat vědomě.

Dá si čas na přípravu. Požádá o podporu. Učí se pracovat se svými starými pocity.

Tím se nám otevírá nový svět. Můžeme zažívat jistotu sami v sobě. Bezpečí tam, kde se nám jej nedostávalo.

Pokud propásneme příležitost, je to jen odklad nevyhnutelného..