„Neměj ve vztahu moc velká očekávání a nezklameš se.“

„Po letech už to nikdy nebude, jako na začátku, s tím se prostě musíš smířit.“

„Na začátku je sex nejlepší, prostě příroda, pak to jde s každým rokem od desíti k pěti.“

„Štve mě, že se nechce změnit. (Se mnou je všechno v pohodě.)“

„Co oči nevidí, to srdce nebolí.“

„Tajemství je koření vztahu. Hlavně nechci o ničem raději vědět.“

„Zatloukat, zatloukat, zatloukat.“ (Mimochodem, to pan doktor Plzák skutečně neřekl.)

„Ta vášeň se prostě vytratí. Neznám nikoho, kdo by byl v partnerství opravdu šťastný.“

„Jestli ti chybí doteky a polibky, najdi si někde milence, dělá to každý, jen se o tom nemluví.“

Setkali jste se někdy s podobnými názory na vztahy? Máte to sami taky tak? Posledních pět let si pro sebe vedu takovou anonymní statistiku ohledně stavu vztahů u nás. Vycházím z klientské praxe během individuálních sezení a skupinových akcí. I z velkých vztahových seminářů a výcviků, kterých se účastním jako klient v rámci prohlubování svých dovedností a nutné psychohygieny. Faktem je, že spousta lidí chce větám výše vlastně věřit. Chtějí věřit, že takhle to má každý a je to naprosto normální. Řada partnerství žije v tichém stavu stagnace, či rezignace, kde jedinou radostí je občasná dovolená, nějaký hlubší prožitek s dětmi, oslavy, apod. Nesnaží se nic změnit, protože intuitivně tuší, že to by vyžadovalo jít upřímně do bolestných témat. Vyberou si tedy bolest menší, zato dlouholetou..

Vztahy jsou často o kompromisech a to je asi přirozené. Některé věci se změnit prostě nedají a učí nás to zdravé pokoře a přijetí. Přijímáme například určité vlastnosti partnera jako dané. Prostě se nám nemusí líbit, ale prostě k našemu milému, nebo naší milé patří. 🙂 Pak je ale jiný typ kompromisu, kdy některé páry obětují otevřenou komunikaci ve vztahu, nebo intimní propojení a sex. A namlouvají si, že to je normální. Buď své potřeby zasunou někam hluboko a nebo si je začnou naplňovat někde jinde.

Mám velkou úctu a obdiv k párům, které jsou spolu desítky let a stále se podporují a milují. Ani oni to nemají pravděpodobně idylické se vším všudy. Láska v jejich podání však získala zcela novou kvalitu. Je to jemné a hluboké. Někdy je potkáte a je to skutečný zážitek a inspirace. Nedávno se na sociálních sítích rychle šířily fotky páru níže na fotce. Fotka představuje určitou kvalitu ve vztahu, kterou by po letech chtěla asi řada párů, alespoň z reakcí a sdílení je to vidět. Uznávám, je to krása.

Photo: instagram @nedyalkovairina

Láska mezi dvěma lidmi nemusí být až tak zjevná. Někdy se takový pár nemá potřebu moc ukazovat a projevovat. Pro mě byli příkladem dlouhodobé lásky a podpory Míla a Eduard Tomášovi. Prostě dva lidé v každodenním životě, kteří se za roky již hodně poznali a naučili se navzájem podporovat, aby dali ze sebe to nejlepší světu. Alespoň tak jsem je vždy vnímal. Oni byli mým prvním setkáním s osobním rozvojem, když mi bylo nějakých čtrnáct let a táta mě vzal s sebou do Lucerny na setkání s nimi. Silný dojem zůstal až do této doby.

Uvidíte to, až tomu uvěříte

To je název knihy od známého autora knih a lektora Wayne Dyera. V té větě není v zásadě nic esoterického, ani mystického. Takhle fungují naše mozky. Eventuality a varianty, kterým nevěříme, prostě naše mozky vyfiltrují a v „naší realitě“ neexistují. Nejsme schopni je v našem životě, kolem sebe, vidět. Proto je tak důležité pracovat se změnou našich pohledů na nejrůznější oblasti života. Se změnou úhlu pohledu přichází totiž skutečné změny. Je to také důvod, proč tak rád pracuji s metodou konstelací, která je v tomto ohledu výborná.

Proto pokud věříte větám výše v začátku tohoto článku a své nastavení nezměníte, tak se dost možná nic nezmění ani ve vašem vztahu. Cest je naštěstí mnoho a život sám nás vede k rozšíření pohledu.

Zkušenosti z vlastního vztahu

Vize vztahu, kterou ukazuje obrázek výše za to stojí. Není to samo od sebe. Je to o každodenních malých rituálech ve dvou. O neustálém dávání a přijímání. O otevřené komunikaci a schopnosti jít spolu i do bolestných témat a záležitostí, které někdy jdou až do ranného dětství.

S partnerkou jsme spolu 10 let. Máme spolu 7 letého syna. Prošli jsme si spolu některými dost náročnými obdobími, ale vždy jsme stáli při sobě. Když jsme se potkali, přitáhla nás k sobě nejprve fyzická přitažlivost. Pak jsme zjistili, že máme hodně společných témat a další společné oblasti jsme během let rozvinuli. Jsme zastánci zcela otevřené komunikace, protože vidíme, jak se promítá i do vzájemné lásky a  hluboké intimity ve všech formách. Není to vždy hladká jízda, oba umíme být paličáci a někdy se trochu zasekneme :), ale když se dva lidé navzájem hodně znají, tak se na sebe nedokáží zlobit dlouho a vždy pro sebe rychle najdou pochopení.

Po letech spolu mohu s čistým srdcem říci, že láska, intimní propojení a sex mohou být postupně hlubší, romantičtější, vášnivější a zábavnější než na začátku. Nevěřte nikomu, kdo říká, že vztahy po letech jsou spíše kamarádské. Spousta lidí jen není zvyklá bavit se otevřeně o svých potřebách a pravidelně do svých vztahů investovat čas a energii. Obecně platí, že je potřeba komunikovat, věnovat se svému tělu, srdci i mysli a rozvíjet empatii k sobě a nejbližším a pak jde vše přirozeně.

Akt důvěry & Osobní rozhodnutí

Vztahy jsou nejdůležitější oblastí života pro naši vnitřní pohodu a zdraví. Obnovte svoji důvěru ve vztah. Nespokojte se s kompromisem, který vám nevyhovuje a rozhodněte se, že pro vztah uděláte ze své strany víc. Nemůžeme změnit své partnery a parnerky, ale postupnou a nenásilnou změnou sebe měníme vše.


Pokračování:

Radost ve vztahu – Dávání a přijímání

Radost ve vztahu – Dovnitř nebo ven?

Radost ve vztahu – Ti vyloučení

Radost ve vztahu – Zpracování minulosti

6 Radost ve vztahu – Hluboká intimita a láska

Tento článek je malým úvodem k sérii článků, které se budou věnovat vztahové oblasti ve všech jejích rovinách: partnerská komunikace, řešení konfliktů a léčení starých zranění, intimita, vztah k sobě, podpůrné návyky a rituály pro každodenní vztahy, aj. Pokud vás zajímá nějaké konkrétní téma, dejte mi vědět přes kontaktní formulář: zde

Nebudou tu nepřenositelné návody, které platí jen pro mne nebo malou skupinu lidí, hodně se opřu o svou víceletou praxi ze vztahových seminářů, konstelací, dobré knihy a kvalitní výzkumy v oblasti vztahů. Od roku 2012 vedu vztahové semináře. Nově připravujeme s manželkou Ivou vícedenní vztahové semináře pro širokou veřejnost.