Jdete po ulici. Na sobě máte svou oblíbenou bundu. V kapse té bundy máte v bankovkách svou měsíční výplatu. Jenže v kapse je díra. Díváte se, jak s každým krokem vylétne bankovka a snese se potichu k zemi. Vy ji necháte ležet, jdete dál. Postupně se vyprázdní celá vaše kapsa. Za měsíc vám přijde další výplata. A vy zase jdete po ulici… Celé se to opakuje znovu.

Tohle je docela absurdní představa. Kdo by si nechal v kapse díru. A kdo by se díval na to, jak přichází postupně o celou výplatu? Natož nechat tam ty peníze ležet?

Peníze jsou v podstatě forma energie. Poměrně hmatatelná a měřitelná, takže v případě peněz si dáváme pozor, aby se nám něco takového nestalo.

Mnohem důležitější než peníze je naše životní energie. „Za peníze si zdraví ani čas nekoupíš.“ A v případě životní energie si spousta lidí klidně nechává „děravé kapsy“ a dívá se v pohodě na „létající bankovky“.

K obrovským ztrátám naší energie dochází v našich každodenních vztazích. Nejvíc s našimi blízkými, protože tam jsme nejvíc vnitřně „zainvestovaní“.

A tak zas a znova jdeme do těch stejných konfliktů a řešení. Zas a znova si necháme překračovat své osobní hranice. A sami překračujeme hranice druhým, často aniž bychom to viděli.

Opakovaně se vyčerpáváme a snažíme se dostat své partnery někam (abychom byli šťastnější, až je tam dostaneme). A oni pochopitelně nechtějí, protože oni zase mají své představy o nás a o životě. V mnoha párech se bojuje o moc a celé je to jen obrovské plýtvání energií a časem. Na úkor lásky.

Spousta lidí ví, že nemá smysl tlačit, nebo manipulovat druhé, aby se změnili. To neznamená, že to přestanou zkoušet. Tomu se říká v psychologii „magické myšlení“ malého dítěte, které se zas a znovu pokouší změnit své rodiče, i když to nejde. A pak v dospělosti to stejné malé dítě v nás zkouší změnit partnera / partnerku.

Bavíme se o partnerských vztazích, ale podobně to funguje i ve vztazích dalších. S rodiči, kolegy, přáteli, dětmi. Potřebujeme uvidět, kde nám energie odtéká celými proudy a něco s tím začít dělat.

Když mám rezervoár své životní energie prázdný, nebo na minimu, tak si nedokážu užívat života kolem sebe. Jednoduše proto, že není dost života ve mně.

Nerealizuji ani svůj potenciál, své dary a celé to zůstává ve sféře přání a představ. Není ani pomyšlení na hlubší životní změny, které také vyžadují energii. Jsem vůbec rád, že mám dostatek energie na to, abych nějak fungoval. To vyvolává časem trpkou pachuť.

Dokud se nepodíváme pravdivě na svůj život a nezačneme pracovat s osobními hranicemi ve vztazích a ve vztahu k sobě, tak se většinou nic nezmění.

Vidím to u žen a mužů, se kterými spolupracujeme. Není to otázka inteligence, nebo schopností a darů. Mnoho talentovaných lidí je na 5 procentech toho, co by mohli, protože prostě mrhají svou energií. Pokud to nechtějí změnit, nebo nevidí, co dělají, je jim potenciál na nic.

Tolik lidí je nešťastných, i když znají všechny poučky o tom, co by přineslo více životní spokojenosti.

Skutečné posuny jsou o odvaze. O odvaze podívat se do očí svým strachům, které vyplavou, když začneme s osobními hranicemi a svými skutečnými potřebami vědomě pracovat.

Pak vidíme, že naše strachy – to čeho jsme se nejvíc báli – se většinou ani nerealizuje.

Když pracujeme s osobními hranicemi, může to být docela nepříjemné, i pro naše blízké, kterých se to týká.

S odstupem času přesto většina lidí říká, že jsou vděční svým blízkým, kteří s tím začali, protože jim samotným to pomohlo dát do rovnováhy svůj život.

Tenhle proces je o důvěře a ochotě nechat se podpořit od druhých, když si nedokážu pomoci sám / sama.

Je o cestě krok za krokem.

Je to návrat k životu, k energii, k vnitřní svobodě, lásce a síle.

Co ve vás probouzí toto téma, jak pracujete v současné době se svými hranicemi a potřebami?

Svoboda, láska a síla ve vztazích. To je možná nejužitečnější prodloužený víkend, který letos připravujeme. Budete mít tři dny na to, abyste si plně uvědomili své nejcennější zdroje. A abyste o tyto zdroje uměli pečovat, neplýtvali jimi, chránili je pro to důležité. To je o osobních hranicích, o komunikování svých potřeb.

Tohle téma je vždycky celkem mazec – očistné a uzdravující, silné a inspirativní pro každodenní život.

Prodloužený víkend je ucelený a funguje samostatně. Současně je to ochutnávka pro vás, kteří se zajímáte o Cyklus Esence Vztahu se mnou a manželkou Ivou.

https://www.rudolforsag.cz/svoboda-laska-a-sila-ve-vztazich/

Two hands hold a broken pot with water pouring out.