Jedno z nejdůležitějších témat v osobním rozvoji i spiritualitě jsou osobní hranice. I když v některých spirituálních kruzích je to skoro sprosté slovo. Protože s tématem hranic máme spojené často omezující představy. A tak je mantrou mnoha duchovně praktikujících něco na způsob: „Zbav se všech hranic a poznáš blaženost.“ To na určitém levelu funguje.

Jenže ty nepříjemné vývojové stupínky na své cestě nepřeskočíme. I když je spirituální obcházení velmi lákavé, vždy nás to skrze naše životní situace vrátí zpátky k zemitějším tématům, kterým jsme se předtím vyhnuli. Příkladem mohou být komunity, kde je všechno osvícené do momentu, než vyplavou na povrch nejrůznější zneužívání (osobních hranic). 

Duchovní realizace nakonec funguje nejlépe, když jí jako základ slouží zdravá osobnost. A zdravá osobnost je o tom, abychom dokázali zdravě komunikovat a obhájit si své potřeby. Je také o tom, postarat se o zdroje, které jsou pro nás nejcennější: náš čas, tělo a energie, životní prostor,..

Jinými slovy, potřebujeme umět nastavovat druhým (i sobě) hranice. 

Práce s osobními hranicemi není nikdy u konce. Život je dynamický a neustále nás učí novému. Když máme pocit, že už hranice umíme, tak se objeví nový expert (expertka), který nás otestuje způsobem, o kterém se nám ani nesnilo. Život učí pokoře, ze své zkušenosti se mám stále co učit. 

Mnohokrát jsem při individuální i skupinové práci zažil podobnou situaci.:

Prakticky každý je rád, když může naplňovat své potřeby, tužby a přání. Ve vztahu, v profesi, celkově v životě. Pak se s daným člověkem (který nemá naplněné potřeby) společně dostaneme k tomu, že aby to tak mohlo být, tak by bylo dobré začít nastavovat zdravě hranice. A spousta lidí raději sleví ze svých představ a spokojí se s útrpnými kompromisy, nebo jednoduše zdrhnou někam do horních čaker, než aby vůbec začali. 

To určitě není na odsouzení. Je to spíš na pochopení, trpělivost, ale taky ochotu zkusit to znovu a znovu. Spousta lidí dlouho zažité (často nefunkční) hranice s blízkými, s kolegy, přáteli, apod. nedokáže nově nastavit bez vnější podpůrné skupiny, lektora, nebo bez drastičtějšího zásahu od života samotného (pro milovníky tarotu: karta hořící věž). 

A je to logické. Protože jakmile začneme nastavovat zdravé hranice v prostředí, kde je normální, že nikdo nemá zdravé hranice, tak to způsobí poprask. 

Nezdravé nastavení hranic totiž většině lidí z nejrůznějších důvodů vyhovuje a nehodlají na něm nic měnit. Některým to vyhovuje, protože silně benefitují – z vašeho času, energie, moudrosti, znalostí, a dalších zdrojů. Proč by něco měnili? A další jsou sice v deficitu a v mínusu, ale mají egoisticky zažitý pocit oběti, oprávněnosti a spravedlivého utrpení….nebo si to své vybírají někde jinde, také nezdravými způsoby. 

Ať už je to jakkoliv, tak ten, nebo ta, která začne tyhle zažité pořádky měnit, na sebe strhne spoustu hněvu, odporu, obviňování, přesvědčování, a dalších „chuťovek“. A jakmile druzí zjistí, že ve svém odhodlání nejste tak pevní, jak jste se tvářili, tak vás prostě „rozeberou“. A než se nadějete, tak jste tam, kde jste byli. Slyšíte se, jak místo „Ne“ zase říkáte „Ano“.

Proč je nastavování osobních hranic docela náročné? 

Když nastavujeme hranice, tak jsme obvykle vnitřně konfrontováni se strachem z opuštění a vyloučení. A tenhle strach je na úrovni našeho „plazího mozku“ roven strachu ze smrti. Protože po stovky generací v našich rodech a kmenových kulturách znamenalo vyloučení téměř jistou smrt. 

Další strach je z toho, že když začnu měnit hranice, tak jsem „ten špatný“ a bezohledný – a druzí mne tak obvykle vidí, protože z jejich pohledu je u nich vše správně a v pořádku. Takže jsem sobec, nebo čiré zlo. Velkou roli hrají také naše traumata, se kterými potřebujeme citlivě pracovat, pokud nám brání nastavovat zdravé hranice. 

Proto stojí za to věnovat tématu hranic větší pozornost, přípravu a podporu, když se do reálné práce s hranicemi dáme. Tedy pokud to se změnami v našich životech míníme vážně. Zdravé hranice vedou ke zdravému, plnohodnotnému životu. 

I když jsou osobní hranice naprostým základem, je docela málo seminářů, které se tomuto tématu důkladně a prožitkově věnují. My s tímto tématem pracujeme ve vztahových cyklech. Letos, ještě před začátkem Cyklu Esence Vztahu, připravuji nový samostatný seminář. Velmi praktická podpora pro vás a vaše blízké vztahy. Budete mít tři dny na to, abyste si plně uvědomili své nejcennější zdroje. A abyste o tyto zdroje uměli pečovat, neplýtvali jimi, chránili je pro to důležité. Prodloužený víkend je ucelený a funguje velmi dobře samostatně. Ochutnávka Cyklu Esence Vztahu.

Více tady: https://www.rudolforsag.cz/svoboda-laska-a-sila-ve-vztazich/

Jak vám téma osobních hranic rezonuje v životě právě teď?