Úskalí soudobé spirituality

Je přirozenou součástí lidské povahy, že hledáme nějaké magické zkratky. Tajný recept. Jedno uvědomění, které všechno změní. Tu nejlepší techniku. I proto jsou v této době tak populární ayahuasca, bufo alvarius, apod. A proto existuje mnoho silných technik, které nás obrací k sobě.

Všechny silné nástroje, ať už se jedná techniky, nebo substance jsou však silné pouze dočasně. Příroda to tak zařídila. Aby fungovaly silně nadále, je třeba zvyšovat dávky.. Nakonec si budou více brát, než nám budou dávat.

Nejrůznější techniky a substance jsou tady, aby nám ukázaly cestu, daly nám hluboký prožitek. Ukázaly nám vrchol hory. Mohou odkrýt závoj tajemna a dostat nás více k esenci bytí. Nadužívání čehokoliv má však přesně opačný efekt. Oddálí nás nakonec od sebe sama.

Zkušenost ze stovek osobních příběhů

Mohu si dovolit takto psát jen díky tomu, že jsem za ty roky nasbíral už nějakou osobní zkušenost a „pod rukama“ mi projdou každoročně stovky klientů, kteří se mnou sdílí své osobní cesty.

Vidím, jak se druzí dívají na svou cestu s odstupem času. Co je během let posouvalo. Vidím ve skupinách, kdo dostává zpětnou vazbu, že se „úplně změnil/a“. A kde si lidi spíš šeptají, že někdo zabředl… To vám bohužel do tváře málokdo řekne. Držte si kolem sebe přátele, kteří vám dají upřímnou zpětnou vazbu, když ji nejvíc potřebujete.

Dnes je všeho moc. V celé společnosti a ve spiritualitě a osobním rozvoji nevyjímaje. A nejvíc se nemění ti, kteří vymetli vše dostupné a užívali, co se dá.

Nejsem striktně proti ničemu. Vše je však o míře.

V životě mnoha z nás jsou experimentální období, která mají svou velkou hodnotu.

Je naprosto Ok jít načas do šíře, místo do hloubky. Dokonce to je někdy potřeba.

Dříve nebo později však stojí za to hloubit jednu studnu, abyste se dostali k vodě…k esenci.

To nejcennější, co máme, je přeci čas. A zdraví.

Tři důležité věci

Jsou tři věci, které vidím dnes jako klíčové v osobním rozvoji a spiritualitě. Tři věci, které jsou společné pro ty z vás, o kterých si pak druzí říkají „ty ses změnil/a k lepšímu“. Tři společné prvky těch, kteří našli cestu k sobě. Ke svému tělu. K prameni své tvořivosti..

1 Rozhodnutí

Tito lidé dokáží s poměrně velkou jasností určit moment, kdy se skutečně rozhodli. Rozhodli se, že se nespokojí s tím, jak žije většina společnosti. Rozhodli se rozkrýt svůj potenciál, své dary, i kdyby to znamenalo, že se budou muset potkat z očí do očí se svými strachy a starými bolestmi.

2 Pravidelnost

Nestačí se jednou rozhodnout. Je třeba své rozhodnutí potvrzovat každý den. Skrze drobná každodenní rozhodnutí. 😉Co budu dělat. S kým budu trávit svůj čas. Jak se budu chovat ke svému tělu.

Tvoříte v životě nové návyky, které podporují váš život. Vaši tvořivost, tělesnou energii, obohacující vztahy,.. A především rozvíjíte soucit, lásku a pochopení k sobě a druhým.

Klíčové je, pracovat se sebou terapeuticky. A mít prostor pro každodenní meditaci, obrat dovnitř. K sobě. Odhazujete staré vrstvy balastu. Je to vlastně taková cesta znovu-zrození.

3 Podpora

Dnes je víc a víc studií, které upozorňují na to, jak nás formuje prostředí, ve kterém se nacházíme. Součástí prostředí jsou i naše nejbližší, pracovní a přátelské vztahy. Stáváme se tím, čemu a komu se vystavujeme.

Když jste v prostředí, které vám neslouží… Většinu dne jste v prostředí, které vás uvnitř stahuje. Máte kolem sebe lidi, kteří jsou zabředlí a stahují vás dolů. Nechtějí se v životě pohnout, protože jim je v tom bahníčku dobře…. tak vám nepomůže ani ten nejlepší transformační seminář.

Potřebujete podporu krásného a přírodního prostředí. Podporu skupin a lidí, kteří sdílí podobné hodnoty jako vy. I pro terapeuty, kouče a léčitele je potřeba, aby měli své terapeuty, kouče a léčitele. Všichni čas od času potřebujeme podporu zvenku.

Jak to propojit, když nevíte, kde začít..

Nabízím i v letošním roce možnost přidat se do cyklu Nebe na Zemi. Ten propojuje všechny tři prvky výše a přidává pár dalších..

Roky jsem se zaměřoval na mnoho klientů…vloni jsem dal nejvíc energie, péče a podpory jedné skupině lidí, kteří se rozhodli pro změny.

Tato cesta se mi ukázala jako správná. Vím, že osobní rozvoj se těžko měří. Je to docela subjektivní věc. Přesto když jsem viděl některé lidi na začátku Nebe na Zemi a pak jsem je viděl na konci…vypadali mnozí jinak. Měli úplně jinou energii. Změnili prospěšně své vztahy. Rozjeli svou tvořivost, nejen ve fantazii, ale v realitě.

Pokud vás zajímají reference loňských účastníků, najdete je na odkaze níže..

Stále ještě máme místa. Příští březnové části Alchymie zdravých vztahů se můžete zúčastnit samostatně. A od dubna do listopadu již pojede cyklus s jednou skupinou účastníků. Tohle je neocenitelná investice do sebe sama.

Když vás dožene karma, aneb aktuální příběh z (mého) života.

Měl jsem odmala v hlavě, že se mám živit hlavou. Takhle to zní celkem vtipně.

Dal mi to do hlavy už doktor, který mi operoval v deseti pravou kyčel experimentálním způsobem. Byl jsem trochu pokusný králík.

„O Rudu se nebojte, ten se bude živit hlavou.“ V závorce: I kdyby už nikdy nemohl chodit. 🙂 Pan doktor tehdy sám tak úplně nevěřil, že se to povede.. Já jsem nevěřil, že se skutečně děje, co se děje.

Tak jsem v pozdějším věku bral věci, které se týkají srdce spíš pro zábavu. Neměl jsem v rodině žádný vzor někoho, kdo by se živil tím, co ho baví.

Mojí zábavou byla od útlého věku psychologie. Hledal jsem v ní odpovědi, proč se děje, co se děje. Na střední a na vysoké škole jsem měl spoustu volitelných předmětů z oblasti psychologie, spirituality, psychohygieny a terapie. Už to bude skoro 25 let, kdy jsem byl poprvé v kruhu sdílení, tehdy pro podporu drogově závislých vrstevníků.

Moje hobby už na základce byly počítače. A i když jsem na VŠ nejprve tíhnul k humanitním oborům, tak jsem nakonec zvolil – i z vnitřní nejistoty – Informační management. Mix informatiky a ekonomie.

Nakonec to skončilo tak, že jsem před třicítkou zakládal první Cyber Risk Centre v Evropě pro velkou finanční skupinu. Dělal jsem i na projektu pro Accenture. Stal jsem se specialistou na IT Security. Což vzhledem k mojí otevřené povaze byla celkem „haluz“. Odjakživa jsem byl spíš terapeutický typ a semtam se ke mně do kanceláře chodili lidi spíš vypovídat ze svých problémů.

Uměl jsem přepínat, tedy jsem byl i ten drsný bezpečák. Takže jiní lidi se mě pro změnu poněkud báli. Lidi z byznysu mě někdy brali, že jim do cesty stavím překážky, když je upozorňuji na finanční hrozby, nezabezpečené online bankovnictví, apod. Uměl jsem to vnímat i z jejich strany a proto jsem to nakonec nemohl dělat, i když mi to šlo a bavilo mne učit se stále nové věci.

Celou dobu jsem se paralelně zabýval hlavně psychologií. Byl jsem jako IT bezpečák celkem dobrý asi i proto, že jsem do toho byl psycholog a to je dobrá kombinace, která asi není úplně běžná. Většina mých rozvojových seminářů v bance a pojišťovně se týkala komunikačních dovedností a psychologie. 🙂

Jako vedlejšák jsem měl firemní koučink zaměstnanců v rámci interního koučovacího centra.

Dobře se mi jednalo s managementem. I v IT Security hraje významnou roli lidský faktor, tam jsou největší „bezpečnostní“ slabiny. 🙂

Teď už je to pěkných pár let, co jsem z tohoto oboru úplně odešel a věnuji se jen terapii, koučinku, lektorování skupin.

A dohnala mne – takříkajíc – karma.

Znáte to, co do světa dáte, to se vám dříve nebo později zase vrátí. Karma si umí opravdu počkat..

Pro případ, že byste měli pochopit ještě nějaké souvislosti, tak se to stane ve správném čase. Zažijete si to z druhé strany.

Nedávno mi zablokoval WEDOS (u nich mám svůj web) funkcionalitu mých stránek. Přestaly mi fungovat přihlašovací formuláře na semináře a další věci. Podle všeho byly zneužívány k nekalým aktivitám.

WEDOS byl naprosto neoblomný. Že dokud neopravím chybu, tak to nespustí. Hranice rozhodně dobře nastavili. Až frustrujícím způsobem. 🙂

„Copak nechápou, že člověk se tady snaží dělat svou živnost? Zrovna teď mi to shodí, když jedou nejvíc registrace na semináře a tolik toho je v přípravě?“

Pak mi to došlo..

Nevyhnutelně jsem si vzpomněl na svou předchozí profesi..

A oslovil jsem kamaráda, co to umí s weby.

Uvědomil jsem si taky, že aby se problém vyřešil rychle, tak budu muset jít do sebe a uctít, co bylo.

Věci se nedějí jen tak, jsou příležitostí k něčemu.. Když lekci pochopíte, může být náprava až blesku-rychlá.

Kolikrát jsem měl tehdy v IT svůj úhel pohledu? Na druhé straně byli lidé, kteří jej měli taky a byli v přímém kontaktu se zákazníky. I když jsem to chápal, bylo snadné zaměřovat se na tu svou stranu podstatně více a vidět spíš ta bezpečnostní pravidla..

Když uděláte vnitřní práci, věci se mohou změnit i venku.

Problém je snad již díky kamarádovi vyřešen. WEDOS mi obnovil web.

A já mám cennou zkušenost.

A jsem vděčný, že při své práci mohu být mnohem víc v srdci. 🙂

A současně mít k užitku to, co jsem se naučil v práci předchozí..

Peníze jsou dobré

Často se setkávám s názorem, že peníze jsou kořenem všeho zla v současném světě. Hodně lidí si tento názor utvoří na základě převzatých přesvědčení. A pak pro něj ve světě hledají potvrzení. Cokoliv není v souladu s názorem, to nejsou schopni (nechtějí) vidět..

Je zajímavější pustit své předsudky a představy o penězích a postavit je do konstelace. Konstelace jsou experimentální a praktická metoda, která nám umožňuje vidět hluboké životní souvislosti. Můžeme tak testovat nejrůznější scénáře a objevovat život sám a své místo v něm.

Peníze jsem v konstelacích „stavěl“ mnohokrát.

Nikdy se netvářily jako zlo. Vždy to bylo spíše o uživateli.

A peníze se nenechají nikdy dlouhodobě zneužívat..

Peníze jsou asi tak zlé, jako je zlý kuchyňský nůž. Můžete jej použít tvořivě, i destruktivně..

Peníze jsou energie, která chce proudit, je hravá a ukazuje nám mnohé o nás samých.

Během let konstelační praxe jsem dospěl k závěru, že peníze mají doslova duchovní dimenzi. Mají smysl pro férovost, vedou nás do souladu s životními principy. Nerady jsou omezovány. Mají smysl pro rovnováhu dávání a přijímání. Učí nás životní lekce.

Když peníze vydáváme s radostí, s radostí se vracejí. To není esoterika 101, to je životní praxe.

Hodně však záleží na tom, odkud k nám peníze přišly. Pokud získáme dědictví, kde byly peníze nabyty neprávem, na úkor druhých, či jakkoliv nečistě, tak nám dědictví dobře neslouží. Takové dědictví nám nepřinese v životě radost.

Až když si dáme práci a jdeme do hlubších příčin tak se z takového dědictví můžeme těšit. Někdy je na nás jako na potomcích, kteří takové dědictví získali, abychom přinesli oběť, požádali o odpuštění, přijali zodpovědnost svého rodu, atd. Tím je nabyta rovnováha a „duše peněz“ je uspokojena.

Pokud jsme založili firmu z peněz, které nebyly nabyty spravedlivě, dříve nebo později bude haprovat celá firma. Náprava je vždy možná a ke každému případu v konstelacích přistupuji individuálně.

Peníze nakonec nejsou ničím jiným, než nástrojem našeho osobního rozvoje a duchovního růstu tady na Zemi. Jsou dokonalým indikátorem, jak se nám daří být „nohama na Zemi“, či toho, jak vnímáme svou hodnotu, či umíme nelpět..

Konstelace peněz v hlubší rovině jsou vždy o vztazích. A někdy stačí málo, abychom nalezli rovnováhu tam, kde byla po celé generace rovnováha ztracena..

Intimita není Sex

Roky pracuji s jednotlivci, páry, s celými rodinami. Vidím, kolik lidí má hluboké problémy s intimitou a sexualitou.

Ty vychází z dlouhodobě neřešených záležitostí minulosti. Vychází ze zranění ve vztazích, která nebyla vykomunikována a uzdravena. Mnoho lidí je také raději v hlavě, nebo ulítávají do jiných dimenzí, než aby byli nohama na Zemi. Dnes se nabízí spousta úniků z reality..

V soudobé spiritualitě je lákavé řešit jen tu horní půlku. Na úrovni energetických center těla vše od srdce nahoru. Tou druhou půlkou: od břicha dolů se málokdo chce zaobírat, protože to není natolik čisté a ve světle..

Tam jsou ty staré bolístky, které by rády do světla naší pozornosti.. Tam jsou nepochopené životní situace. Situace, kdy jsme „to nezvládli“ a raději jsme vytěsnili to bolestné do nevědomí a do tkání našeho těla, které si nese bolest doteď..

Bolístky, jejichž propuštění a uzdravení vede k plnému prožívání života. K plnému prožívání vztahů bez sebe-destrukce a chybějící intimity, blízkosti a sexu.

Málokdo se chce zabývat tím, co mnohdy leží „ve stínu“ – v břiše a v pánvi – a přitom tady je pokladnice mnoha našich darů. Strach nám však brání, abychom se osvobodili do života.

Celistvost a přijetí sebe vcelku je cesta ke spokojenosti a každodennímu prožívání života v radosti. Pak i ty bolestné záležitosti dokážeme zpracovat s nadhledem a pochopením.

Některé zdi nám slouží – jsou to naše hranice, které nám umožňují bezpečný prostor – a jiné zdi nám neslouží, spíše nás mrzačí pro každodenní život. S podporou tyto nefunkční zdi můžete propustit..

Dospěl čas na pokročilejší seminář.

Tohle není něco, na co stačí víkendovka. Zvolil jsem čas Beltainu (Čarodějnic), kde již tradičně mám delší semináře. Tento však bude poprvé šestidenní. (Pátek je svátek a tedy jsou třeba jen tři dny dovolené.)

Seminář bude o intimitě. Intimita není sex. Intimita je schopnost otevřít se sám / sama sobě a přijímat se s tím, co se ukazuje. Je to o tom, dovolit si být viděn/a bez masek a bez nálepek. Je to cesta k vnitřní svobodě a sebepoznání. Většina lidí v sexu nikdy nedojde do bodu, kdy je to intimní.

Je to frustrace pro obě strany. Těla jsou spolu, ale ty bytosti uvnitř tady vlastně nejsou..

Dva mohou být natolik zavření, že se neukáží sobě navzájem. A nebo to dokáží na začátku a když se o slovo přihlásí osobní traumata a bolístky, tak se opět zavřou…a touží po milenci, nebo milence, kde by to opět měli. Když si milence najdou, tak je to opět ten stejný proces. Začne to hezky a po chvíli se to změní a přihlásí se staré neřešené záležitosti a tělo se nedokáže uvolnit…

Mnoho lidí se neumí druhého ani dotknout. Protože si nedovolí být dotýkáni tak, aby cítili.. Dotek je jeden z největších darů a nejhubších nástrojů transformace, které máme. A my jej většinou používáme tak z 10 – 20 procent.

Možná už víte, že hluboce intimní zážitek můžete mít s někým druhým, aniž byste se svlékli. Dokonce aniž byste se navzájem dotkli. Je to tanec společných energií.. Je to splynutí s druhým člověkem, kterého jako kdybyste znali celé životy, i když se vidíte prvně.

Postupně během následujících dní budu přidávat další příspěvky k semináři Dotek Těla Dar Bytí. Pokud jste připraveni zahrnout do svého osobního rozvoje i své tělo – plnohodnotným, hlubokým a jemným způsobem – srdečně jste zváni.

Zapletení v rodině

Jedním ze základních principů života je, že máme právo příslušnosti k rodině, ze které jsme vzešli.

Nikdo nás nemůže nadobro vyloučit, zapomenout, či odmítnout nám právo na naše místo v rodině. Existuje něco jako rodinné svědomí, které působí bez ohledu na čas a místo.

A všichni, kteří byli vyloučeni, nakonec zase najdou cestu zpátky. I kdyby k jejich vyloučení došlo před řadou generací.

Jak se to stane, že ti vyloučení najdou cestu zpět i po takové době?

Rodinné svědomí vždy vezme „do svých služeb“ nějakého nevinného potomka, aby zastupoval toho, kdo byl vyloučen: Vyloučený předek, který se zpronevěřil diktátu tehdejší doby, či komunity. Potracené dítě, o kterém se nemluví., Praprababička, která odmítla domluvený sňatek., atd.)

Nevinný potomek se pak chová jako tento vyloučený, často destruktivně ke svému okolí, nebo destruktivně k sobě (závislosti, sebezraňování,..). Vlastně upozorňuje na starou křivdu, aniž by si byl vědom, o co se jedná. Zapletení je častější, než se zdá.

Zapletení není domněnka, či filozofický koncept.

Zas a znova se to ukazuje prakticky a zkušenostně ve stovkách rodin, se kterými jsem měl možnost během let pracovat.

Ukazují to regrese, konstelace, i jakákoliv kvalitnější psychoterapie, či prožitková metoda, která jde do hlubších příčin.

Když je ten vyloučený opět přijatý do rodiny někým, kdo k rodině náleží, tak je vysvobozen i ten, kdo se zapletl.

Přestane se chovat pudově destruktivně. Již není na co ukazovat. Došlo k nápravě. Pocit uvolnění je všudypřítomný.

Byly obnoveny řády lásky..

Důležitost požehnání pro život

Pro tolik lidí je slovo „požehnání“ něčím, co patří minulosti. A ono je přitom více než důležité pro věci současné. Požehnání jednoduše znamená, že někomu, nebo něčemu přeji ze srdce to dobré. K tomuto přání však nejsou připojeny žádné závazky.

Skutečné požehnání dává opravdovou volnost.

Propouští.

I my, když takto požehnáme, tak se stáváme svobodnějšími.

Je to jako vyslat tvořivou a dobrou energii. Ta energie se nám zase vrátí. Má totiž ráda lásku a svobodu. Může se však vrátit z míst, kde bychom to nečekali.

Mnoho lidí neumí požehnání přijmout. Ani když ztrácejí své vztahy, nebo jim krachují firmy. Neumí požehnání přijmout proto, že nepřijímají tu, která nám požehnání dává v našich životech jako první.

Všechno požehnání v našich životech začalo od jediné ženy.

Od naší maminky.

A pak se šíří dál..

Alchymie zdravých vztahů

Nic nám nepřináší pro náš život a zdraví tolik, jako kvalita našich vztahů. Spousta lidí to intuitivně ví.

A dlouholeté výzkumy to potvrzují také.

Citace: „Lidé, kteří jsou více sociálně propojení s rodinou, přáteli, komunitou, jsou šťastnější, tělesně zdravější a žijí déle než lidé, kteří jsou hůře zapojení do společenských vztahů.“

Citace je od Roberta Waldingera, z jeho TED přednášky: „Co tvoří život spokojeným? Lekce z nejdelšího výzkumu štěstí.“

Přednáška vychází ze 75 let probíhající studie Harvardu, což je asi nejdelší výzkum se skupinou jedinců v řádu stovek, prakticky po celou délku jejich životů..

V lednovém National Geographic se zase věnují oblastem, kde je dlouhodobě nejvíce stoletých lidí.: Sardinie, Kostarika, Okinawa, Loma Linda (Kalifornie).

Vedle převážně rostlinné stravy hrají velkou roli v dlouhověkosti zdravé rodinné a přátelské vazby, silné komunity a přirozená spiritualita.

Velkou část letošního Nebe na Zemi se budu věnovat právě vztahům. Příští dvě víkendovky (kterých se můžete zúčastnit i samostatně) se vážou právě ke vztahovým tématům.

Příští část Alchymie zdravých vztahů (6. až 8. 3.) vás podpoří, abyste dokázali lépe komunikovat ve svých vztazích i o obtížných tématech. Bude o zvládání konfliktů, o hlubokém naslouchání, o otevřeném sdílení párů, o tom, jak rozvíjet vztahy ve svém životě tak, aby zrály.

Přihlášky a registrace: http://www.rudolforsag.cz/event-page/nebe-na-zemi-2020/

z referencí účastníků Nebe na Zemi 2019

„Nebe na Zemi pro mě bylo o hluboké práci – o pohledech do sebe sama a na sebe sama. Díky rituálům, různým cvičením a díky té uzavřené a na sebe naladěné skupině jsem dokázal v sobě najít sílu a podívat se na věci, na které jsem se jinak nebyl schopen podívat – do kterých jsem se předtím bál jít a odkrýt je.“

„Nebe na Zemi bylo plné nových zážitků. Ukázalo mi to úplně nový rozměr – nový náhled na život. Jsem neskutečně vděčná, že jsem měla možnost pracovat a být součástí takovéto skupiny.“

„Nebe na Zemi doporučuji každému, kdo je na nějakém pomyslném rozcestí a neví kudy se dát dál. Já jsem našla hodně odpovědí na svoje otázky. A všechny tyhle odpovědi jsem našla sama v sobě. Celý seminář je koncipovaný tak, že vás dovede k vaší pravdě, že si umíte odpovědět sami.“

Inspirace proudí přes filmy

Včera jsme se s Ivou dívali na Rocketmana. Prakticky celým filmem se táhne linka toho, co si Reginald Dwight – uměleckým jménem Elton John – prožil v dětství a jak se to projevilo v jeho dospělém životě. V málo filmech je tak názorně ukázaná terapie vnitřním dítětem. 🙂

Film taky ukazuje, že člověk se může dostat až na pokraj sebedestrukce a stále je cesta zpátky. Cesta vede přes nitro.

V loňském roce jsem připravoval nejméně 8 víkendových léčivých rituálů, kterých se zúčastnili mnozí z vás.

Letos takové akce připravuji dvě. O jarní rovnodennosti a v létě o Lughnasadu.

Rituál je osobním, často intenzivním zážitkem, který umožňuje v životě účastníka změnu. Rituál propojuje rozumové i pocitové chápání života v jeho podstatě. Zahrnuje tělo, srdce, mysl i duši.

Význam původní rodiny

Seminář „Rodina a já“ o jarní rovnodennosti bude zahrnovat rituál na 500 let staré staročeské chalupě, kde pracuji každoročně. Seminář však bude mít širší záběr. Budeme pracovat s původní rodinou.

Spojovat se se svými mužskými a ženskými rody. Propouštět břemena, která nám nenáleží. Nacházet svou vlastní cestu životem, s úctou k našim rodičům a tomu, co nám předali..

Tohle je dobrodružství, pro které jsme si přišli. Posouváme své rody dál tím, že začínáme něco nového a ctíme to, co bylo před námi..

Za ty roky vnitřní práce vidím, že nejvíc můžeme změnit, když prospěšně změníme vztah k sobě, své mamince a svému tátovi.

V jakémkoliv okamžiku můžeme změnit svou minulost. Tím, že změníme úhel pohledu, tím můžeme propustit i hluboce traumatické zážitky…Tím rosteme do síly. Navracíme se do těla, do lásky.

Pokud cítíte volání, nenechte si tento seminář ujít. Kapacita je u této akce omezená jen na 18 účastníků.

Vztahy lásky a radosti. Společného sdílení a moudrosti.

Právě teď se utváří skupina pro Nebe na Zemi 2020. Vnímám, jak to je letos mnohem více o vztazích. Cyklus Nebe na Zemi přitahuje, více než v loňském roce, páry. A řadu jednotlivců, kteří vnímají, že jejich vztahy mohou být o větší hloubce a lásce. O hlubokém sdílení a intimitě. O možnosti skutečně se opřít o sebe navzájem, když je to potřeba.

Považuji za svoje největší štěstí, že mám vedle sebe ženu, s níž si přeji zestárnout. Iva je žena, která mne podporuje, abych naplňoval své poslání v tomto životě. A tu samou podporu má ode mne.

Umíme si říct navzájem, když to někde drhne a učit se z toho, i když nám je čtyřicet a jsme spolu 12 let. Jsme v některých ohledech jiní a je to naše silná stránka a vzájemná inspirace.

Společně tvoříme skládačku života, kterou bychom jednotlivě utvořit nedokázali. Náš vztah je jako zahrada, která vyžaduje neustálou péči a pozornost. Vše, co stvoříme v této zahradě se nám násobně vrací.

Je pro mne hluboce symbolické, že většina mojí práce na jaře bude o vztazích. Vnímám, že tady mohu předat nejvíc ze své osobní i pracovní praxe.

Co vás čeká, pokud se přidáte?

Příští Nebe na Zemi: Alchymie zdravých vztahů (popis na konci textu). Nejvíc hodnoty v jednom samostatném víkendu. A důležitá část celého Nebe na Zemi, pokud jste v celém cyklu.

V březnu o jarní rovnodennosti dáme pozornost tam, kde jsme se své vztahy učili. Půjdeme tam, kde to celé začalo.: ke své rodině. Seminář Rodina a Já je již vypsaný a je možno se přihlásit.

6ti denní Dotek Těla & Dar Bytí na konci dubna bude především o vztahu ke svému tělu, k sobě, o hlubokém vztahování se ke druhým. Dozrál čas pro tento větší a hlubší formát semináře. Vnímám jej jako jeden z milníků ve své práci a velmi se těším.

Spolu s tím se chystám připravovat svůj první online seminář na téma vztahy.

A nakonec jsou tu pravidelné konstelace, kde vztahová témata zpracováváme především.

Alchymie zdravých vztahů – Nebe na Zemi 2020

Je o zdravé komunikaci ve vztazích. Tak, aby naše vztahy zrály. Je o sdílení blízkých lidí, kteří se vzájemně inspirují a obohacují. Obnovujeme svou důvěru ve vztahy. Nemusíme ztrácet sami sebe v intimních vztazích. Je čas být sami sebou a dovolit si být skutečně viděni s důvěrou. Ukončujeme cyklus vzájemného zraňování a zneužívání, pokud toto bylo tradicí v našich rodech. Intimita se znovu stává nástrojem radosti a sebe-léčení ve vztahu. 

Rok 2020 přinese mnohé dary

Ještě tak před patnácti dvaceti roky jsem si tvořil každoroční plány, vize a cíle poměrně nudným a namáhavým způsobem. Měl jsem to moc fajn promyšlené a poměrně komplexní. Díval jsem se na řadu parametrů. Inspiroval jsem se, kde jsem mohl. Hodně v tom hrálo roli, co by se mělo a co dělají ostatní.. 🙂

Řadu těch plánů a vizí jsem pak v průběhu roku propustil, protože něco niterného ve mně se „postavilo na zadní“.

Moje tělo řeklo „Ne“.

Moje srdce cítilo prázdnotu.

Zásoby vůle se rychle vyčerpají, pokud nejste tam, kde byste měli být. A neposloucháte volání své duše.

Možná to znáte. 😉

Dnes používám přístupy, které jsou celistvější. Zahrnují celek. Tělo, srdce, mysl, i duši.

Je to komplexnější? Ani náhodou. Je to jednodušší a přímější cesta. Je to vždy snadné? Ani náhodou. 🙂

Abychom našli směr tam venku, tak se často potřebujeme ponořit do hlubin sebe sama. Skutečně poznat sami sebe.

Jen tak můžeme poznat okolní svět a najít si v něm své místo.

A proto letošní Nebe na Zemi startuji tématem „Plním si své sny“. K začátku roku se hodí. Funguje jako samostatný seminář, i jako začátek cyklu Nebe na Zemi. Bude to hodně o sebepoznání. Bude to opět rozmanitá a plnohodnotná cesta. Dá vám řadu odpovědí. I těch, pro které jste si nepřišli…ale vaše Duše na ně již čeká.

Mám pocit, jako kdybych přirozeně navazoval tam, kde jsme s vloni v půlce listopadu na předchozím Nebe na Zemi skončili.

Stále nechávám brány otevřené pro ty, kteří cítí volání svého srdce, své duše. Jste srdečně zváni.

Co vás tento víkend čeká?

Seminář je postavený tak, aby s každým mužem a každou ženou pracoval z místa, kde se právě v životě nachází. Čeká vás praktická inspirace na úrovni srdce, těla, duše i mysli.

Půjdeme k podstatě toho, jak se převádí osobní vize, záměry a plány do každodenního života. Je jedno, jestli máte už jasno, nebo jste na začátku. Rozkryjeme globální, nadčasové, obecně platné principy.

Dostanete však hlavně konkrétní vodítka pro své vlastní životy.

Skutečnou informaci potřebujete prožít, aby zakotvila ve vašich životech a tento seminář bude o prožívání. Bude působit prospěšně ještě dlouho po svém konání.

Na semináři podpoříte svůj kreativní proud. Ucítíte, co ten proud tvoří a jak jej s ním pracovat. Podíváte se na vize a záměry, které jsou skutečně vaše. Budete moci propustit to, co jste přejali ze svého okolí a s čím nerezonujete na úrovni srdce.

Mluvit ze srdce. Mluvit o svých plánech, vizích a záměrech s lidmi, kteří opravdu slyší a cítí.. To je hluboce léčivé.

Uvidíte, co vás podporuje. Budete objevovat svoje zdroje. Kde si bráníte tvořit a žít? Co překážky? Zdánlivě nepřekonatelné překážky jsou často iluze.

Jaký je váš potenciál v roce 2020 a jak jej realizovat? Jak se ukotvit tvořivě v každodennosti? Mohu dát svůj čas, tvořivost a energii tam, kde přináší radost a plody..

Radost je, když tvoříte pro radost ze samotného tvoření.

Výsledky jsou pak spíš bonus.

Nebe na Zemi 2020 právě začíná.

Motýl vnitřní transformace rozevírá svá křídla..

Na cyklu objevíte a integrujete zdroje síly a lásky. Podpoříte své nejbližší vztahy. Vnesete více radosti a tvořivosti do svých povolání. Objevíte ve svých životech nové cesty. Vrátíte se k radosti z prostého Bytí.

Naučíte se dávat víc pozornosti tomu, co je ve vašem životě to nejcennější. To nejcennější si zaslouží ochranu a péči. Budete čerpat z podpory na mnoha úrovních. Na společné zážitky budete ještě dlouho s úsměvem vzpomínat.

Top